Ադրբեջանը կիրառել է հրանոթներ ու ականանետեր, Արցախը ձեռնարկել է կանխարգելիչ միջոցառումներ
Մայիսի 17-ին և լույս 18-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 60 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 650 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը շփման գծի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (23 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ Դ-44 տիպի հրանոթ (18 արկ) և 82 միլիմետրանոց ականանետ (4 արկ):
«ՊԲ առաջապահ զորամասերը ձեռնարկել են կանխարգելիչ միջոցառումներ և շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը», - հայտնում են Արցախի ՊԲ մամուլի ծառայությունից:

ВС Азербайджана применили пушки и гранатометы, Карабах предпринял превентивные меры
ВС Азербайджана 17 мая и в ночь на 18 мая нарушили режим перемирия на линии соприкосновения с ВС Нагорного Карабаха около 60 раз.
Как сообщает пресс-служба Минобороны НКР, в направлении армянских позиций произведено более 650 выстрелов.
Кроме стрелкового оружия ВС Азербайджана на восточном направлении линии соприкосновения применили гранатометы (23 снаряда), а на северо-восточном направлении – пушки Д-44 (18 снарядов) и 82 мм минометы (4 снаряда).
Передовые подразделения Армии обороны НКР предприняли превентивные меры, продолжив уверенно нести боевое дежурство.