Գագիկ Խաչատրյանի որդիների աջակցությամբ առաջնագծի տեսադիտարկման համակարգը համալրվել է կարևոր տեխնիկական միջոցներով. Հարցազրույց
19/05/2017 11:03
Առաջնագծի ողջ երկայնքով դիտարկման բազմաֆունկցիոնալ համակարգեր են տեղադրվում: Այն թույլ է տալիս դիտարկել ողջ տարածքը՝ և՛ մեծ խորությամբ, և՛ գիշերային ու ցերեկային ռեժիմով:
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը Aysor.am-ին տված հարցազրույցում հաստատել է, որ կոնկրետ սարքավորումների և մասնագիտական խորհրդատվության ապահովման միջոցով իրենց մասնակցությունն են բերում նաև Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյանները (ՊԵԿ նախկին նախագահ, Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի որդիները – Aysor.am):
- Պարոն Հարությունյան, Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներն ի՞նչ չափով են վերացվել: Ի՞նչ իրավիճակ է, մասնավորապես, Արցախի հյուսիսում:
- Անցած տարվա ապրիլին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների հետևանքով գրանցված ուղղակի վնասները վերացվել են կարճ ժամանակահատվածում՝ վերականգնելով ավերված ենթակառուցվածքները, մարդկանց տները, հանրային նշանակության շինությունները և այլն: Մնացել են միայն Թալիշի վնասները, որոնց հանդեպ մեր մոտեցումը այլ է: Այնտեղ այժմ կատարում ենք շինարարական աշխատանքներ՝ թե՛ վնասված որոշ կառույցների վերականգնման, և թե՛ նոր շինությունների կառուցման նպատակով: Մենք ձգտում ենք սահմանամերձ բնակավայրերը ավելի հարմար և գրավիչ դարձնել բնակության համար՝ դրանց զարգացման ծրագրերին ուղղելով զգալի միջոցներ:
- Որքա՞ն գումար է հավաքագրվել կառավարության հատուկ հաշվեհամարին և որքանն է ծախսվել: Ո՞ր ուղղություններով է կատարվել ծախսը:
- Մայիսի 10-ի դրությամբ՝ կառավարության հատուկ հաշվեհամարում հավաքագրվել է շուրջ 5 մլրդ 542 մլն դրամ, որը ոչ միայն լրիվությամբ ծախսվել է արդեն, այլ նաև կառավարությունը պետական միջոցներից ևս մի քանի հարյուր միլիոն դրամ է ուղղել այդ ծախսերի իրագործմանը: Ծախսերի հիմնական ուղղությունները ներառել են ինժեներական ամրությունների կառուցում և բարեկարգում, ռազմական նշանակության սարքավորումների ձեռքբերում, կապի և տրանսպորտային ծառայությունների ապահովում, կամավորներին ֆինանսական փոխհատուցման տրամադրում և այլն:
- Ի՞նչ ծրագրեր են իրականացվում սահմանային անվտանգության մակարդակի ապահովման և բարձրացման, մասնավորապես, առաջնագիծը տեխնիկական միջոցներով հագեցնելու ուղղությամբ: Տեղեկություններ կան, որ ծրագրում ակտիվ մասնակցություն ունեն Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյանները: Ի՞նչ ներդրումներ են նրանք իրականացրել և նմանատիպ ի՞նչ այլ նախաձեռնություններ կան:
- Քանիցս ներկայացրել ենք առաջնագծի ամրացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները, որոնք իրագործվում են թե՛ պետական և թե՛ բարեգործական միջոցներով: Թեև հսկայական աշխատանք է կատարվել բանակի կենսագործունեության բոլոր ուղղություններում, սակայն տեղեկատվության գաղտնիության պատճառով դրա միայն չնչին մասն ենք հրապարակայնացնում:
Նշեմ, որ գլխավոր ձեռքբերումներից մեկը ողջ առաջնագծի երկայնքով դիտարկման բազմաֆունկցիոնալ համակարգի տեղադրումն է, ինչը զգալիորեն բարձրացրել է սահմանի պաշտպանունակության մակարդակը: Այժմ մեր դիրքապահները ավելի արդյունավետորեն են վերահսկում ողջ տարածքը՝ և՛ մեծ խորությամբ, և՛ գիշերային ու ցերեկային ռեժիմով:
Ինչ վերաբերում է այդ աշխատանքների աջակիցներին, ապա պետք է փաստել, որ տարբեր տիպի աջակցություն է ցուցաբերվել և՛ հատուկ հաշվեհամարին նվիրատվություն կատարելու, և՛ անհատական ծրագրերի տեսքով: Խաչատրյան եղբայրները իրենց մասնակցությունը բերել են այդ գործին կոնկրետ սարքավորումների և մասնագիտական խորհրդատվության ապահովման միջոցով: Նրանց աջակցության շնորհիվ կարևոր տեխնիկական միջոցներով համալրվել է առաջնագծի տեսադիտարկման համակարգը, և առաջիկայում էլ սպասում ենք Խաչատրյանների խոստացած նոր ծրագրի իրականացմանը:
Տեղեկացնեմ նաև, որ այդ ձևաչափով այլ անհատներ և խմբեր ևս պարբերաբար աջակցություն են ցուցաբերում Արցախին, ինչպիսիք, օրինակ, ռուսահայ մի շարք համայնքներ:
Շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր այս կամ այն չափով ձեռք են մեկնել և մեկնում իրենց հայրենիքին հատկապես անվտանգության ապահովման գործում: Շատ եմ կարևորում, որ այդ ուշադրությունը և սրտացավությունը շարունակական լինի:
- Ի՞նչ ծրագրեր են իրականացվում 2017-ին տնտեսական աճ ապահովելու համար: Ի՞նչ ծավալի աճ է կանխատեսվում:
- Այսօր բավականին լուրջ քայլեր ենք կատարում՝ նախատեսված միջնաժամկետ ծախսային ծրագրով, որոնք նպատակաուղղված են հանրապետության կայուն տնտեսական զարգացմանը: Քանի որ նախորդ տասը տարիների ընթացքում գրանցել ենք տարեկան միջինը ավելի քան 9 տոկոս տնտեսական աճ և կարողացել ենք դիվերսիֆիկացնել տնտեսությունը, այժմ մենք ավելի բարենպաստ պայմաններ ունենք հետագա զարգացումը կայուն հիմքերի վրա դնելու: Օրինակ, գրեթե զրոյից զարգացրել ենք հիդրոէներգետիկան, և, արդյունքում, էլեկտրաէներգիա ներմուծող երկրից Արցախն այսօր դարձել է արտահանող երկիր: Զգալի բարեփոխումներ ենք կատարել նաև գյուղատնտեսության ոլորտում, որոնք թույլ են տալիս հիմա ավելի բարձր ցուցանիշների մասին մտածել: Նույնը կարող ենք ասել նաև մնացած բնագավառների մասին:
Արդյունքում, այժմ շարունակվում են մի շարք խոշոր նախագծեր հիդրոէներգետիկայում, գյուղատնտեսությունում, հանքարդյունաբերությունում, որոնք, պլանավորվող այլ նախագծերի հետ միասին, ի վիճակի են ապահովել առնվազն 8 տոկոս տնտեսական աճ ոչ միայն 2017 թվականին, այլ նաև հաջորդ մի քանի տարիներին:
Որպես արդեն միջանկյալ ցուցիչ՝ կարող եմ նշել, որ ընթացիկ տարվա 4 ամսվա տվյալներով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, միջինը շուրջ 10 տոկոսով աճել են պետբյուջեի մուտքերը:
- Ո՞ր փուլում է Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի կառուցումը: Ե՞րբ այն ամբողջությամբ պատրաստ կլինի:
- Վարդենիս-Քարվաճառ-Մարտակերտ ավտոմայրուղու կառուցման աշխատանքների 3-րդ փուլը ընթացքի մեջ է: Ծրագրի իրականացմանն ուղղվել են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի 2013 և 2014թթ. հեռուստամարաթոնների ընթացքում հավաքված գումարները: Նախորդ տարիներին իրականացվել է շուրջ 120 կիլոմետրանոց ճանապարհի գլխավոր մասի ասֆալտապատումը, բնակավայրերով անցնող հատվածներում կառուցվել են մայթեր, վերանորոգվել են 17 մեծ ու փոքր կամուրջներ:
Հաշվի առնելով Սոթքի ոլորանների ռելիեֆային բարդ դիրքը՝ այդ հատվածի ասֆալտապատումն իրականացվում է այս տարի. ընդամենը 4,5 կիլոմետր ճանապարհահատվածի ասֆալտապատման աշխատանքներն են մնացել, և այժմ այնտեղ կառուցվում են հենապատեր: Աշխատանքները վերջնափուլում են, և ծրագրի ավարտին կունենանք Արցախը Հայաստանին կապող երկրորդ գլխավոր մայրուղին, որը կնպաստի հայկական երկու հանրապետությունների սահմանակից տարածքների տնտեսական զարգացմանը:
- Քանի՞ սիրիահայ է հաստատվել Արցախում: Ի՞նչ է անում կառավարությունը նրանց ինտեգրելու ուղղությամբ:
- Արցախում այժմ բնակվում է շուրջ 30 սիրիահայ ընտանիք, թեև ժամանակին այդ թիվը փոքր-ինչ ավելին էր: Նրանք ստացել են զգալի պետական աջակցություն իրենց բնակարանային պայմանները բարելավելու, սեփական տնտեսություն հիմնելու և զարգացնելու, ինչպես նաև արցախյան միջավայրին ինտեգրվելու այլ ուղղություններում:
Մասնավորապես, բոլոր սիրիահայերին հատկացրել ենք բնակարաններ, հողատարածքներ, սերմնացու, վառելիք, արտոնյալ պայմաններով վարկեր, որպեսզի կարողանան սեփական ապրուստը վաստակել: Սիրիահայ վերաբնակիչներն իրենց հետ բերել են հողամշակման և արհեստագործության նոր մշակույթ, որը դրականորեն է անդրադարձել իրենց նոր միջավայրի վրա: Ուստի, կարող եմ համոզված պնդել, որ նրանք ոչ միայն ինտեգրվել են իրենց նոր սոցիալական միջավայրին, այլ նաև այն ինտեգրել են իրենց:

Сыновья Гагика Хачатряна обеспечивают передовую линию многофункциональными системами видеонаблюдения. Интервью
Вдоль всей линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта устанавливаются многофункциональные системы наблюдения. Они позволяют отслеживать и контролировать всю территорию и вглубь границы в ночном и дневном режиме.
Премьер-министр Арцаха Араик Арутюнян в интервью Aysor.am подтвердил, что Гурген и Артем Хачатряны (сыновья бывшего председателя КГД Армении, экс-министра финансов Гагика Хачатряна – Aysor.am) участвуют в программе оснащения передовой техсредствами посредством обеспечения конкретного оборудования и профессиональной консультации.
- Господин Арутюнян, в какой степени устранены последствия агрессии Азербайджана. Какова ситуация, в частности, на севере Арцаха?
- Прямой ущерб в результате военных действий в апреле прошлого года был устранен за короткое время, мы восстановили разрушенные инфраструктуры, дома людей, здания общественного назначения и т.д. Остался только причиненный противником ущерб в Талише, к которому у нас несколько иной подход. Там сейчас проводятся работы как с целью восстановления некоторых поврежденных строений, так и в плане строительства новых сооружений. Мы стремимся сделать приграничные населенные пункты более комфортными и привлекательными для жизни, направляя значительные средства на программы их развития.
- Какая сумма поступила на специальный счет правительства и сколько средств потрачено? В каких направлениях произведены расходы?
- По состоянию на 10 мая, на специальный счет правительства поступило около 5 млрд. 542 млн. драмов, которые не только полностью потрачены, но и правительство направило несколько сотен миллионов драмов из государственных средств на эти расходы. Основные направления затрат включают строительство и благоустройство инженерных укреплений, приобретение оборудования военного назначения, обеспечение транспорта и связи, предоставление финансовой компенсации добровольцам и т.д.
- Какие программы реализуются для обеспечения и повышения уровня приграничной безопасности, в частности, в направлении оснащения передовой линии техническими средствами? Есть сведения, что в этой программе активно участвуют Гурген и Артем Хачатряны. Какие инвестиции они осуществили и есть ли другие аналогичные инициативы?
- Мы неоднократно представляли работы в направлении укрепления передовой линии, которые реализуются как за счет государственных, так и благотворительных средств. Несмотря на то, что во всех направлениях жизнедеятельности армии выполнена огромная работа, мы из-за секретности информации делаем достоянием общественности лишь незначительную часть.
Отметим, что одним из важнейших достижений является установка многофункциональной системы наблюдения вдоль всей передовой линии, что существенно повысило уровень обороноспособности на границе. Сейчас наши военнослужащие на боевых постах более эффективно отслеживают и контролируют всю территорию и вглубь границы в ночном и дневном режиме.
Что касается людей, которые оказывают содействие этим работам, то должен констатировать, что поступает помощь и в виде перечислений на специальный счет, и в виде реализации индивидуальных программ. Братья Хачатряны участвовали в этом деле посредством предоставления конкретного оборудования и профессиональной консультации. Благодаря их поддержке система обзора на передовой линии укомплектована новейшими техническими средствами, и в ближайшее время мы ожидаемой реализации новой обещанной Хачатрянами программы.
Хочу также сообщить, что помощь в таком формате регулярно оказывается Арцаху также другими лицами и организациями, к примеру, рядом армянских общин РФ.
Мы благодарны всем тем людям, которые в той или иной мере протягивают руку помощи своей родине, особенно в деле обеспечения безопасности. Я придаю большую важность тому, чтобы это внимание и сердобольность имели продолжительный характер.
- Какие программы осуществляются в 2017 году для обеспечения экономического роста? Какой объем роста прогнозируется?
- Сегодня в рамках программы среднесрочных расходов мы предпринимаем довольно серьезные шаги, нацеленные на устойчивое экономическое развитие республики. Поскольку в течение предыдущих десяти лет мы ежегодно регистрировали в среднем экономический рост более 9% и смогли диверсифицировать экономику, сейчас у нас более благоприятные условия для обеспечения дальнейшего развития на стабильной основе. К примеру, мы практически с нуля развили гидроэнергетику и в результате, Арцах из страны-импортера электроэнергии, стал страной, экспортирующей электроэнергию. Мы провели также существенные реформы в сельском хозяйстве, благодаря которым сейчас думаем об обеспечении более высоких показателей. Аналогичное можно сказать и о других отраслях.
В итоге, сегодня продолжается реализация ряда крупных программ в гидроэнергетике, сельском хозяйстве, горнодобывающей отрасли, которые вместе с другими запланированными проектами в состоянии обеспечить как минимум 8% экономический рост не только в 2017 году, но и уже в течение нескольких следующих месяцев.
В качестве промежуточного показателя могу сказать, что согласно данным за 4 месяца текущего года, поступления госбюджета возросли в среднем около 10 % по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
- На каком этапе находится строительство автотрассы Варденис – Мартакерт? Когда эта дорога будет полностью готова?
- Строительство автомагистрали Варденис – Карвачар – Мартакерт сейчас на 3-ем этапе. На реализацию программы направлены суммы, которые были собраны в ходе телемарафона Всеармянского фонда «Айастан» в 2013 и 2014гг. За прошедшие годы проведены работы по асфальтированию главной части 120-километровой трассы, на проходящих через населенные пункты участках дороги построены тротуары, отремонтированы 17 больших и маленьких мостов.
Учитывая сложный рельеф поворотов после Сотка, асфальтирование этого участка осуществляется в этом году: остались работы по асфальтированию всего 4,5-киломентрового участка и сейчас там идет строительство опорных стен. Работы на завершающем этапе и в конце программы у нас будет вторая главная магистраль, связывающая Армению с Арцахом, что поспособствует экономическому развитию приграничных территорий двух армянских государств.
- Сколько сирийских армян живет в Арцахе. Какие действия предпринимает правительство для их интеграции?
- В Арцахе в настоящее время живут около 30 семей сирийских армян, хотя раньше это число было чуть больше. Они получили от государства значительную помощь для улучшения жилищных условий, создания и развития собственного хозяйства, а также других направлений интеграции в арцахскую среду.
В частности, всем приехавшим из Сирии армянам предоставлены квартиры, земельные участки, семена и горючее, кредиты на льготных условиях, чтобы они могли зарабатывать на жизнь. Сирийские армяне-переселенцы привнесли с собой новую культуру обработки земли и ремесленничества, которая положительно отразилась на их новой среде. Посему, могу утверждать, что они не только адаптировались к новой социальной среде, но и изменили ее.