Արմավիրի գյուղացիները ճանապարհ են փակել. պատճառը վարունգի ցածր գինն է
Արմավիրի մարզի մի շարք համայնքների բնակիչներ փակել են Էջմիածին-Մարգարա ճանապարհը` բողոքելով վարունգի ցածր գնից, Aysor.am-ի հետ զրույցում տեղեկությունը հաստատեց Արմավիր մարզի Ապագա համայնքի ղեկավար Արտաշես Բարսեղյանը:
«Գյուղացիները բողոքում են, որ այս տարի վարունգի գինը հասել է արդեն 60-70 դրամի, ես էլ պատասխանում եմ` էժանացել է, որովհետև վարունգ շատ կա: Եթե տոննաներով վարունգ են ցանել, բա ի՞նչ էին ուզում», - ասաց Արտաշես Բարսեղյանը:
Նա նշեց, փոխարենն, օրինակ, բարձրացել է կաղամբի գինը:
«Ես գյուղացուն հասկանում եմ, ես էլ եմ գյուղացի մարդ, երկնքից չեմ իջել, բայց ինչի՞ չեն ասում, որ անցյալ տարի կաղամբը 50 դրամ էր, էս տարի էլ, որ քիչ կա, հասել է 250 դրամի: Հիմա վարունգը, որ շատ է, գինը ո՞նց կարողա բարձր մնա: Պետք է մտածեին չէ՞, որ բոլորով վարունգ են դրել, շատ կլինի: Ասենք, տարիներ են լինում` կարկուտը խփում է, ծիրան չի լինում, գինը հասնում է 1000 դրամի, հիմա մի ուրիշ տարի էլ, որ լիքը ծիրան կա, գինը ո՞նց կարա չիջնի», - ասաց Ա. Բարսեղյանը:
Նա նշեց, որ ճանապարհի փակված հատված են եկել նաև Արմավիրի փոխմարզպետերն, ովքեր բանակցություններ են տանում բողոքող գյուղացիների հետ:

Жители Армавирской области перекрыли трассу из-за низких цен на огурцы
Жители ряда общин Армавирской области Армении перекрыли трассу Эчмиадзин – Маргара, протестуя против низких цен закупки огурцов, сообщил корреспонденту Aysor.am руководитель общины Апага Армавирской области Арташес Барсегян.
«Жители села жалуются, что цены на огурцы в этом году уже достигли 60-70 драмов, а я отвечаю, что цены подешевели, поскольку урожай хороший. Если они посеяли тоннами огурцы, как могут цены быть высокими», - сказал Арташес Барсегян.
Он отметил, что при этом подорожали цены на капусту.
«Я понимаю их, я сам из села, но почему они не говорят о том, что в прошлом году капуста стоила 50 драмов, а в этом году цена достигла 250 драмов. Если огурцов много, как цена может быть высокой? Нужно было думать об этом тогда, когда все вместе сажали огурцы», - заявил глава сельской общины.
Он сообщил, что к участникам акции протеста пришли вице-губернаторы Армавира, они ведут переговоры с ними.