Վենեսուելայում արժույթի փոխանակման աճուրդային համակարգ կթողարկվի
Մայիսի 25-ից Վենեսուելայում կմեկնարկի արժույթի փոխանակման նոր Dicom համակարգը, որի աշխատանքային սկզբունքը հիմնված կլինի աճուրդների վրա,  հայտնել է El Nacional-ը՝ հղում անելով երկրի էկոնոմիկայի նախարար Ռամոն Լոբոյին, փոխանցում է Gazeta.ru-ն:
Լոբոն հստակեցրել է, որ համակարգը վենեսուելացիներին թույլ կտա օտարերկրյա արժույթ ձեռք բերել մեկ եռամսյակում ավելի քան 500 դոլար գումարի դիմաց և տարեկան առավելագույնը 2 հազար դոլարի դիմաց։ Ընկերությունները կկարողանան օտարերկրյա արժույթ ձեռք բերել մեկ եռամսյակում առավելագունը 400 հազար դոլարի եւ մեկ տարում՝ 1,2 մլն դոլարի դիմաց։
«Յուրաքանչյուր գնորդ կվճարի այն գինը, որը դուք նրան կառաջարկեք եւ ոչ թե նախապես սահմանված արժեքը», - նշել է Լոբոն։
Աճուրդները հասանելի կլինեն բոլոր ընկերություններին ու քաղաքացիներին։ Ենթադրվում է, որ օտարերկրյա արժույթ ձեռք բերելու աճուրդները կլինեն երկու տեսակի՝ սովորական և արտակարգ, երբ փոխարժույթը շատ կտատանվի։

В Венесуэле запустят систему обмена валюты на основе аукционов
В Венесуэле с 25 мая стартует новая система обмена валюты Dicom, принцип работы которой будет основан на аукционах, сообщает El Nacional со ссылкой на министра экономики страны Рамона Лобо, передает Gazeta.ru.
Лобо уточнил, что система позволит венесуэльцам приобрести иностранную валюту на сумму не более $500 за квартал и не более $2 тыс. за год. Компании смогут приобретать иностранную валюту не более $400 тыс. за квартал и $1,2 млн за год.
Актуальной в этом случае будет последняя предложенная участниками аукциона ставка.
«Каждый покупатель заплатит ту цену, которую вы ему предложите, а не установленную заранее», — отметил Лобо.
Аукционы будут доступны всем гражданам и компаниям. Предполагается, что аукционы на приобретение иностранной валюты будут двух типов — обычный и экстренный, для ситуаций, когда обменный курс будет сильно колебаться.