Ադրբեջանն անհանգստացած է Հայաստանում «Իսկանդերի» առկայությամբ. Կորյուն Նահապետյան
ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ադրբեջանցի պատվիրակները բարձրաձայնել են Հայաստանում «Իսկանդերի» առկայության հարցը, ամփոփելով վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի արդյունքներն ասաց ՀՀ ԱԺ պաշտպանության ու անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը:
«Ադրբեջանական պատվիրակները բավականին անհանգստացած էին: Դա նկատելի էր հարց տալու ընթացքում: Մենք պարզաբանեցինք, թե ինչպիսին է ՀՀ պաշտպանական քաղաքականությունը, մեր անվտանգության առաջնահերթությունները և հստակ նշվեց, որ այս համակարգի ձեռքբերումը Հարավային Կովկասում ուժերի հավասարակշռությունը վերականգնելու նպատակ ունի», - ասաց Կորյուն Նահապետյանը:
Նրա խոսքով, ադրբեջանական կողմը նաև խոսել է ՀՀ-ի կողմից ՌԴ-ից անվճար ձեռք բերվող զենքի մասին, ինչին ի պատասխան՝ հայկական կողմն արձագանքել է.
«Վերջին ժամանակահատվածում Ադրբեջանում միլիարդավոր դոլարներ է ծախսվում հարձակողական զենք ձեռք բերելու համար: Մենք չեն ողջունում սպառազինության մրցավազքը և մեր բոլոր գործողությունները ուղղված են լինելու մեր պաշտպանական կարողություններն ապահովելու»:

Азербайджан обеспокоен наличием ракетных комплексов «Искандер» в Армении – Корюн Нагапетян
Делегация Азербайджана заявила в ходе Парламентской ассамблее НАТО о наличии  ракетных комплексов «Искандер» у ВС Армении, заявил сегодня председатель постоянной комиссии парламента Армении по вопросам обороны и безопасности Корюн Нагапетян, обобщая результаты состоявшейся Тбилиси весенней сессии ПА НАТО.
«Азербайджанские делегаты были довольно обеспокоены. Это было заметно, когда они задавали вопросы. Мы представили, какую оборонную политику проводит Армения, приоритеты нашей безопасности, и четко отметили, что приобретение этих комплексов преследует цель восстановить баланс сил на Южном Кавказе», - сказал Корюн Нагапетян.
По его словам, азербайджанская сторона заявила также о приобретаемом Арменией у России бесплатном оружии, на что армянская сторона отреагировала:
«В последнее время Азербайджан тратит миллиарды долларов на приобретение наступательного оружия. Мы не приветствуем гонку вооружений, и все наши действия будут направлены на обеспечение нашего оборонного потенциала».