Տպավորություն է՝ ադրբեջանական կողմն իրեն հաշիվ չի տալիս իր գործողությունների ու հայտարարությունների համար. ԼՂՀ ԱԳՆ
01/06/2017 19:52
Հայկական կողմերին մեղադրելով հրադադարի ռեժիմի խախտման մեջ՝ ադրբեջանական իշխանություններն իրականում փորձում են քողարկել իրենց պատասխանատվությունը Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում լարվածության սրման համար և խաթարում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը՝ ուղղված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը, ասել է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արտակ Ներսիսյանը՝ պատասխանելով News.am-ի հարցմանն այն մասին, որ օրերս Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը մեղադրել է հայկական կողմին Ադրբեջանի տարածքը գնդակոծելու մեջ և սպառնացել հրետանային հարված հասցնել ԼՂՀ բնակավայրերին։
«Ինչ վերաբերում է Արցախի Հանրապետության տարածքի խորքում գտնվող բնակավայրերը գնդակոծելու Ադրբեջանի սպառնալիքներին, ապա դա ծայրաստիճան անպատասխանատու հայտարարություն է։
Հարկ է նշել, որ ադրբեջանական կողմն առաջին անգամ չէ հանդես գալիս նման հայտարարություններով։ Այսպես, դեռևս 2016 թ. ապրիլին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը սպառնացել էր հրթիռային հարված հասցնել Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտին։
Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ ադրբեջանական կողմն ինքն իրեն հաշիվ չի տալիս իր գործողությունների ու հայտարարությունների համար, քանի որ նման սպառնալիքներն իրագործելու ցանկացած փորձ հղի է միանգամայն կանխատեսելի ու անչափ վտանգավոր հետևանքներով, առաջին հերթին հենց իր՝ Ադրբեջանի համար», - ասել է Ա. Ներսիսյանը։

МИД НКР: Создается впечатление, что азербайджанская сторона не в полной мере отдает себе отчет в своих действиях и заявлениях
Складывается впечатление, что азербайджанская сторона не в полной мере отдает себе отчет в своих действиях и заявлениях. Об этом News.am заявил начальник управления по связям с общественностью МИД НКР Артак Нерсисян, комментируя угрозы МО Азербайджана нанести артиллерийский удар по населенным пунктам НКР.
«Министерство обороны Республики Арцах уже опровергло данное утверждение азербайджанской стороны. Мы, в свою очередь, неоднократно отмечали, что обвиняя армянские стороны в нарушении режима прекращения огня, азербайджанские власти, в действительности, пытаются скрыть свою ответственность за эскалацию напряженности на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана и подрывают усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта исключительно мирным путем.
Что касается угроз Азербайджана обстреливать населенные пункты в глубине территории Республики Арцах, то это крайне безответственное заявление.
Необходимо отметить, что азербайджанская сторона не в первый раз выступает с подобными заявлениями. Так, еще в апреле 2016 года министр обороны Азербайджана угрожал нанести ракетный удар по столице Арцаха – Степанакерту.
Складывается впечатление, что азербайджанская сторона не в полной мере отдает себе отчет в своих действиях и заявлениях, так как любая попытка реализовать подобные угрозы будет иметь вполне предсказуемые и очень опасные последствия, в первую очередь, для самого Азербайджана», - отметил он.