Հույս ունեմ, որ Ձեզ հետ միասին այս տուն-թանգարանում կդիմավորենք Ֆրանսիայի նորընտիր նախագահ պարոն Էմանուել Մակրոնին. ՀՀ նախագահը՝ Շառլ Ազնավուրին
01/06/2017 14:17
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարան, որտեղ տեղի է ունեցել պետության կողմից «Ազնավուր» հիմնադրամին Ազնավուրի տուն-թանգարանի բանալիների հանձնման արարողությունը:
«Սիրելի՛ Շառլ, շատ ուրախ եմ այսօր գտնվելու այստեղ, այս լավ, ջերմ միջավայրում՝ Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարանում, որի առկայությունը Երևանում պատիվ է բերում ոչ միայն Երևանին, այլ մեր ողջ հասարակությանը», - տուն-թանգարանի բանալիների հանձնման արարողության ժամանակ ասաց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Նա նշեց, թե Երևանը հարուստ է տեսարժան վայրերով, պատմամշակութային վայրերով, մշակույթի օջախներով, բայց այս տուն-թանգարանը հարստացնում է Երևանը, նոր լիցք է հաղորդում Հայաստանի մշակութային կյանքին:
«Շառլ Ազնավուրն արդեն վաղուց ներկայացնելու կարիք չունի. նա արդեն հանրահայտ է՝ Մաեստրո՛, և մենք երջանիկ ենք, որ քո ժամանակակիցն ենք, որ մենք կարողանում ենք պարբերաբար վայելել Ձեր արվեստը, Ձեր կատարումները: Իրոք, Դուք ոչ միայն երգում եք, ավելի շուտ՝ ոչ թե երգում եք, այլ կատարում եք, որովհետև Ձեր յուրաքանչյուր երգ մի ամբողջական ներկայացում է: Ազնավուրն այսօր լեգենդ է՝ քայլող լեգենդ, և այդ լեգենդը պատկանում է ո՛չ միայն Ֆրանսիային, ո՛չ միայն Հայաստանին, հայ ժողովրդին, այլ համայն մարդկությանը», - ասաց նախագահը։
Նախագահի խոսքով՝ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները շաղկապված են հազարավոր թելերով, և դրա ապացույցներից մեկն էլ այն է, որ Ֆրանսիայի վերջին երեք նախագահները՝ Ժակ Շիրակը, Նիկոլա Սարկոզին և Ֆրանսուա Օլանդն այցելել են Հայաստան, ընդ որում՝ Օլանդը երեք անգամ. նախագահի պաշտոնում՝ երկու անգամ:
«Ես հույս ունեմ, որ նորընտիր նախագահ պարոն Էմանուել Մակրոնն այս ավանդույթը կշարունակի, Մաեստրո՛, և մենք Ձեզ հետ միասին նրան կդիմավորենք այս տուն-թանգարանում: Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, մաղթում եմ Ձեզ երկար տարիների կյանք, որպեսզի կարողանանք վայելել Ձեր արվեստը: Շատ շնորհակալ եմ, որ համաձայնեցիք Երևանում ունենալ տուն-թանգարան: Դա մեզ համար պատիվ է, և վստահ եղեք, որ այդ պատիվը մենք արժանապատվորեն ենք կրելու», - խոսքը եզրափակեց ՀՀ նախագահը։

Серж Саргсян: Надеюсь, мы вместе встретим в этом доме-музее нового президента Франции, господина Эммануэля Макрона
01/06/2017 15:55
Президент Серж Саргсян сегодня посетил дом-музей Шарля Азнавура, где состоялась церемония вручения ключа дома-музея Азнавура фонду «Азнавур».
«Дорогой Шарль,
Очень рад сегодня находиться здесь в этой хорошей, тёплой атмосфере, в доме-музее Шарля Азнавура, существование которого в Ереване приносит честь не только Еревану, но и всему нашему обществу», - заявил Серж Саргсян в ходе церемонии вручения ключа  дома-музея.
Президент отметил, что Ереван богат достопримечательностями, историко-культурными объектами, очагами культуры, но этот дом-музей обогащает Ереван, придаёт новую энергию нашей культурной жизни.
Шарль Азнавур уже давно не нуждается в представлении: он уже знаменит. Маэстро, и мы счастливы, что являемся твоими современниками, что мы можем периодически наслаждаться Вашим искусством, Вашими исполнениями. Вы, действительно, не только поёте, скорее всего, не поёте, а исполняете, потому что каждая Ваша песня – целое представление. Азнавур сегодня легенда, ходячая легенда, и эта легенда принадлежит не только Франции, не только Армении, армянскому народу, но и всему человечеству», - сказал Серж Саргсян.
По словам президента, армяно-французские отношения переплетены тысячами нитей, и одним из доказательств этого является то, что последние три президента Франции – Жак Ширак, Николя Саркози и Франсуа Олланд посетили Армению, притом, Олланд три раза: в должности президента – два раза.
«Я надеюсь, что избранный президент, господин Эммануэль Макрон продолжит эту традицию, Маэстро, и мы с Вами вместе встретим его в этом доме-музее.
Желаю Вам здоровья, желаю Вам долгих лет жизни, чтобы мы могли наслаждаться Вашим искусством. Очень благодарен, что Вы согласились иметь в Ереване дом-музей. Это честь для нас, и будьте уверены, что эту честь мы будем достойно нести», - заявил Серж Саргсян.