Շառլ Ազնավուրը Երևանում հայտարարեց «Ազնավուր» հիմնադրամի մեկնարկի մասին. «Աշխարհասփյուռ հայության գործերը պիտի թարգմանվեն ու պիտի լինեն այստեղ»
Հենց բարձրախոսը կվերցնեմ քովս, հայերենս կմոռնամ, դրա համար ֆրանսերեն պիտի խոսիմ։ Այսպես սկսեց իր խոսքը աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրն իր անունը կրող՝ «Ազնավուր» հիմնադրամի ստեղծման մասին խոսելիս։
«Ինձ համար մեծ պատիվ ու ուրախություն է այսօր լինել այստեղ և ստանալ տուն-թանգարանի բանալիները։ Շնորհակալ եմ ձեր շռայլ նվիրաբերության համար։ Վստահությամբ և մեծ հանգստությամբ եմ կայացրել այս որոշումը և որդուս՝ Նիկոլա Ազնավուրի հետ հիմնել «Ազնավուր» հիմնադրամը, որը պետք է շարունակի դեռևս 1988 թվականին մեկնարկած իմ բարեգործական գործունեությունը», - ասաց Շառլ Ազնավուրը։
Երևանում՝ Կասկադ համալիրի հարևանությամբ, դեռևս 2011 թվականին էր տեղի ունեցել Շառլ Ազնավուրի կեցավայրի բացման արարողությունը՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի և Շառլ Ազնավուրի մասնակցությամբ։
Իսկ այսօր արդեն հանդիսավոր արարողությամբ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Շառլ Ազնավուրին հանձնեց կեցավայրի խորհրդանշանական բանալին։
Շանսոնյեն ասաց, թե Հայաստանի և սփյուռքի բոլոր հայերը պետք է միավորեն իրենց ջանքերը՝ Հայաստանում ստեղծելու այնպիսի կենսակայուն ծրագրեր, որպեսզի հայ երիտասարդները հնարավորություն ունենան իրենց երազանքներն իրագործելու Հայաստանում՝ հարազատներով շրջապատված։
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այս նախագծի բոլոր աջակիցներին՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, մշակույթի և արտաքին գործերի նախարարություններին, «IdeA» հիմնադրամի հիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանին և Նուբար Աֆեյանին, ովքեր սատարում են մեր ամեն քայլին այս ճանապարհին», - հայտատարեց Շառլ Ազնավուրը։
Նա նաև նշեց, թե՝ այո՛, Շառլ Ազնավուր անունը մեծ ճանաչում ունի ամբողջ աշխարհում, սակայն այդ անվան պարունակած ամբողջ մշակույթը ևս պետք է գա Հայաստան։
«Ոչ միայն Շառլ Ազնավուրի, այլ ամբողջ աշխարհասփյուռ հայության գործերը պիտի թարգմանվեն ու պիտի լինեն այստեղ», - ասաց Ազնավուրը։
Վերջինս ասաց նաև, թե Հայաստանում գտնվելով՝ հետևում է հեռուստատեսությանը և տեսնում, որ այդ առումով հետընթաց չկա, ավելին, բավական առաջընթաց կա թե՛ գույների, թե՛ ներկայացվող ծրագրերի առումով։
«Սակայն կարևոր է անպայման, որ մենք մշակույթը թարգմանենք, բերենք Հայաստան, որպեսզի սփյուռքը և Հայաստանը կապվեն նաև այդ կերպ», - եզրափակեց Շառլ Ազնավուրը։

Шарль Азнавур в Ереване объявил о создании фонда «Азнавур»
Всемирно известный шансонье Шарль Азнавур сегодня в Ереване объявил о создании фонда «Азнавур» и старте первого проекта – основании в столице Армении интерактивного музея.
«Для меня большая честь и радость находиться сегодня здесь, получать ключи от дома-музея, культурного центра. Благодарен вам за щедрость. С большой уверенностью и большим спокойствием я принял это решение и вместе с сыном – Николя Азнавуром – основал фонд «Азнавур», который должен продолжить начатую мной в 1988 году благотворительную деятельность», -  сказал шансонье.
В Ереване, по соседству с архитектурным комплексом «Каскад», еще в 2011 году состоялась церемония открытия дома-музея шансонье Шарля Азнавуру с участием президента Армении Сержа Саргсяна, президента Франции Николя Саркози вместе с шансонье.
Сегодня в торжественной обстановке президент Армении Серж Саргсян уже вручил Шарлю Азнавуру символические ключи.
Маэстро выразил свою благодарность президенту Армении Сержу Саргсяну, министерству культуры, всем, кто содействует реализации программы, фонду IDeA и лично его сооснователя Рубена Варданяна.
«Эта инициатива является свидетельством моей преданности будущему Армении, она, надеюсь, будет стимулировать вовлеченность армян Диаспоры и заинтересует туристов со всех точек земли», - отметил шансонье.
Шарль Азнавур отметил, что армяне Диаспоры и жители Армении должны объединить усилия для создания таких проектов, жизнеспособных программ в Армении, чтобы армянская молодежь получила возможность воплотить в жизнь все свои мечты именно в Армении, в кругу родственников и семьи.
«Я принял это решение с большой уверенностью и спокойным сердцем, поскольку видел, как в последние годы в Армении друг за другом воплощаются в жизнь очень важные, обеспечивающие прогресс образовательные, историко-культурные программы», - отметил Азнавур.
Шарль Азнавур и его семья решили пожертвовать ереванскому музею награды, личные вещи и всё то, что составляет часть культурного наследия маэстро. Разработкой и реализацией проектов фонда будет заниматься лично Николя Азнавур. Генеральным директором фонда стала Кристина Саркисян.