Հարավային Օսիան պատրաստ է ապահովել բեռների տարանցումը Ռուսաստանի և Անդրկովկասի երկրների միջև
Հարավային Օսիան պատրաստ է ապահովել հանրապետության տարածքով բեռների տարանցումը Ռուսաստանի և Անդրկովկասի երկրների, նաև Թուրքիայի և Իրանի միջև, բայց միայն որպես իրավահավասար գործընկեր: Այդ ուրբաթ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի կուլիսներում ТАСС-ին հայտնել է հանրապետության նախագահ Անատոլի Բիբիլովը:
Ավելի վաղ Ռազմավիրական ճանապարհի՝ Ռուսաստանն Անդրկովկասին միացնող միակ ճանապարհի վատ վիճակի և դրա հաճախակի փակման պատճառով հնչեցվում էին Վրաստանի և Հարավային Օսիայի մայրաքաղաք Ցխինվալի միջով դեպի Ռուսաստան բեռների այլընտրական տարանցման կազմակերպման գաղափարներ:
Բիբիլովը նշել է, որ հնարավոր է համարում բեռների տարանցումը Հարավային Օսիայի տարածքով:
«Բայց մենք պետք է հասկանանք, որ այդ նախագծում, չգիտեմ, վրացական կողմը կհամաձայնի, թե չի համաձայնի, ամեն դեպքում Հարավային Օսիան պետք է ներկայացված լինի որպես լիարժեք գործընկեր, որպես պետություն, որի տարածքով անցնում է այդ տարանցիկ ճանապարհը, և, համապատասխանաբար, հարաբերությունները պետք է կառուցվեն իրավահավասարության վրա»,-պարզաբանել է Բիբիլովը:

Южная Осетия готова к транзиту грузов из Закавказья в РФ наусловиях равноправия
Южная Осетия готова обеспечить транзит грузов между Россией и странами Закавказья, а также Турцией и Ираном через территорию республики, однако только как равноправный партнер. Об этом сообщил в пятницу ТАСС в кулуарах Петербургского международного экономического форума (ПМЭФ) президент республики Анатолий Бибилов.
Ранее из-за плохого состояния Военно-Грузинской дороги - единственной трассы, соединяющей Россию с Закавказьем - и ее постоянных перекрытий озвучивались идеи организации альтернативного транзита грузов в Россию - через Грузию и столицу Южной Осетии Цхинвал
Бибилов отметил, что допускает возможность транзита грузов через Южную Осетию.
«Но мы должны понимать, что в этом проекте, не знаю, согласится или не согласится грузинская сторона, в любом случае Южная Осетия должна быть представлена как полноценный партнер, как государство, через которое проходит эта транзитная дорога, и, соответственно, отношения должны быть построены на этом равноправии», - пояснил Бибилов.