ԵՄ-ն ծրագրում է Կիևին միլիոնավոր եվրոներ հատկացնել Դոնբասի վերականգնման համար
ԵՄ-ում դիտարկվում է Ուկրաինային 50 մլն եվրո հատկացնելու հարցը՝ Դոնբասում մարդասիրական նախագծերի իրականացման և քաղաքային ենթակառուցվածքի վերականգնման համար։ Այս մասին հայտնում է Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի կայքը։ Այդ մասին պատմել է ԵՄ հարևանության և ընդլայնման քաղաքականության հարցերով Յոհանես Հանը Դոնեցկի մարզ իր այցի ընթացքում,  փոխանցում է РИА Новости-ն:
Գումարը նախատեսվում է ներդնել Մարիուպոլ քաղաքի զարգացման մեջ, մասնավորապես արդյունաբերական արտադրության, ագրոարդյունաբերության ու զբոսաշրջության ոլորտներում, ինչպես նաև նոր աշխատատեղերի ստեղծման մեջ։
Վերջին տարիներին Եվրահանձնաժողովը Կիևին տրամադրել է մոտ 400 մլն եվրո։ Այդ միջոցների մի մասն ուղղվել է Դոնբասում մարդասիրական նախագծերի իրագործմանը։

Евросоюз планирует выделить Киеву миллионы евро на восстановление Донбасса
В Европейском союзе рассматривается вопрос о выделении Украине 50 миллионов евро для восстановления городской инфраструктуры и реализации гуманитарных проектов в Донбассе, сообщаетсайт Верховной рады Украины, передает РИА Новости.
Об этом рассказал комиссар по политике соседства и вопросам расширения ЕС Йоханнес Хан во время своего визита в Донецкую область.
Деньги предполагается вложить в развитие Мариуполя, в частности в промышленное производство, агропромышленную и туристическую отрасли, а также в создание новых рабочих мест.
За последние годы Еврокомиссия выделила Киеву около 400 миллионов евро. Часть из этих средств была направлена на реализацию гуманитарных проектов в Донбассе.