Սահմանային իրավիճակը կայուն լարված է. բացառվել են դիվերսիոն գործողությունները. ՊԲ հրամանատար
Սահմանային իրավիճակն այսօրվա դրությամբ կարելի է գնահատել կայուն լարված, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԼՂՀ Պաշպանության բանակի հրամանատար Լևոն Մնացականյանը։
«Նախորդ ամիսների հետ համեմատած որոշակի նվազում կա, չնայած ժամանակ առ ժամանակ լարվածության աճ է լինում և դա երկար չի տևում։ Եթե համեմատելու լինենք ապրիլյան գործողություններից հետո իրավիճակի հետ, լարվածությունը մի քանի անգամ նվազել է բոլոր առումներով», - ասաց ՊԲ հրամանատարը։
Նա ընդգծեց՝ բացառվել են հակառակորդի կողմից դիվերսիոն գործողությունները։
«Կարելի է ասել` դիվերսիոն հետախուզական խմբերի գործողությունները բացառվել են։ Դրանց վերջնակետը եղել են փետրվարյան դեպքերը։ Ինչ վերաբերում է տարբեր տրամաչափերի զենքերից կրակոցներին, դրանք մի քանի անգամ նվազել են։ Ընդհանրապես 2017թ.-ին, 2016թ.-ի հետ համեմատած, մի քանի անգամ ավելի քիչ է այդ խախտումների քանակը և կարելի է ասել՝ որակական տարբերություն էլ կա։ Մեր կողմից էլ տրվել են այնպիսի պատասխաններ, որ փորձ չձեռնարկեն հետագայում նման հարվածներ հասցնել։ Աշխատել ենք այնպիսի հարվածներ հասցնել, որոնց վնասը մի քանի անգամ ավելին է, քան թե իրենց մեզ տվածը։ Ընդհանուր առմամբ իրավիճակը կարելի է գնահատել կայուն լարված, չեն դիտվում զարգացման միտումներ», - ասաց Լ. Մնացականյանը։

Левон Мнацаканян: Ситуация на линии соприкосновения стабильно напряженная, исключены диверсии
Ситуация на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск оценивается как стабильно напряженная. Об этом заявил на встрече с посетившими Арцах журналистами министр обороны Республики Арцах (НКР), командующий Армией обороны, генерал-лейтенант Левон Мнацаканян.
«По сравнению с предыдущими месяцами, сейчас наблюдается определенное снижение уровня напряженности, хотя время от времени рост напряженности регистрируется, но это не длится долго.  Если сравнивать с ситуацией после военных действий в апреле 2016 года, то во всех отношениях уровень напряженности снизился в несколько раз», – сказал он.
«Можно сказать, что исключены действия диверсионно-разведывательных групп противника, их нет. Что же касается обстрелов из оружия различного калибра и нарушений режима перемирия, то их число тоже снизилось в несколько раз. По сравнению с 2016 годом, в 2017 году число нарушений снизилось в несколько раз», – отметил командующий АО НКР.
«Нами были даны такие целевые ответы, чтобы более не предпринималось попыток нанести удар. Мы старались давать такие контрответы, чтобы причиненный ущерб в несколько раз превосходил нанесенный нам», – сказал он.