Տնտեսվարողների համար չի գործում մեկ պատուհանի սկզբունքը. վարչապետը սա մտահոգիչ է համարում
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանն անդրադարձավ սեզոնային մրգերի արտահանման գործընթացի պարզեցմանն ու կատալերագործմանը։
Նա նշեց, որ հիմա առավել բարենպաստ շրջան է մրգերի արտահանման համար, սակայն դրանց մաքսազերծման ու  բաց թողնելու գործընթացը լինում է ժամանակատար ու ոչ արդյունավետ։
«Մտագոհիչ է այն հանգամանքը, որ տնտեսվարողների համար չի գործում մեկ պատուհանի սկզբունքը», - ընդգծեց վարչապետը։
Հաշվի առնելով առկա խնդիրները՝ Կարեն Կարապետյանը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարին ու Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահին հանձնարարեց մեկշաբաթյա ժամկետում մաքսային կենտրոններում մեկ պատուհանի սկզբունքով ապահվել էապես պարզեցում ու մշակել այդ գործընթացը հնարավորինս արագ դարձնելու մեխանիզմները։

Премьер Армении: Нужно заняться упрощением процесса экспорта сезонных фруктов
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня на заседании правительства Армении поручил заняться совершенствованием и упрощением процесса экспорта сезонных фруктов.
По его словам, в настоящее время в Армении благоприятный период для экспорта сезонных фруктов, однако проведенные исследования показывают, что процесс таможенного оформления указанной продукции в определенных случаях требует довольно много времени, а осуществляемое администрирование является неэффективным.
«Вызывает обеспокоенность и то обстоятельство, что для хозяйствующих субъектов полноценно не применяется принцип „одного окна”», – сказал премьер Карапетян.
С учетом вышеотмеченного, премьер поручил министру сельского хозяйства и председателю Комитета государственных доходов в недельный срок посредством полноценного применения принципа «одного окна» на таможенных пунктах обеспечить существенное упрощение администрирования при экспорте сезонных фруктов из Армении.