Արա Սաղաթելյանի հրահանգով ԱԺ-ում անցկացվում է ներքին աուդիտ. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ»-ի տեղեկություններով, ԱԺ աշխատակազմի նոր ղեկավարի՝ Արա Սաղաթելյանի հրահանգով այս օրերին ներքին աուդիտ է անցկացվում: Իսկ նպատակն է հասկանալ, թե այս տարիներին արդյոք ԱԺ աշխատակազմի բաժիններն արդարացված են աշխատել, արդյոք ֆինանսական խախտումներ եղել են, թե ոչ:
«Բանն այն է, որ վերջին տարիներին ԱԺ աշխատակազմը գնալով միայն ավելացել է, իսկ թե որքանով է արդյունավետ գործել, մեծ հարցական է», - մեկնաբանել է թերթը:
«Ժողովուրդ»-ի հետ զրույցում ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը հայտարարել է, որ ԱԺ-ն ունի ներքին աուդիտի բաժին, որն օրենսդրության համաձայն՝ անցկացնում է ստուգումները:
«Ինչ վերաբերում է ձեր տեղեկություններին, ապա, հավանաբար, խոսքը ԱԺ-ի աշխատակազմին ամրացված գույքի գույքագրման աշխատանքների մասին է, ինչն օրենքով նախատեսված պարտադիր պահանջ է բոլոր պետական հիմնարկների համար: Իրականացվում է առկա գույքի գույքագրում, համեմատվում է հաշվապահական թղթերում առկա տվյալների հետ՝ նպատակ ունենալով վերջնական արդյունքով ներդնել գույքի կառավարման էլեկտրոնային համակարգ», - ասել է նա:

«Жоховурд»: В НС Армении проводится внутренний аудит
По сведениям газеты «Жоховурд», по распоряжению нового руководителя Аппарата Национального Собрания – генерального секретаря Ара Сагателяна, в эти дни проводится внутренний аудит.
«Цель – понять, работали ли отделы Аппарата НС РА за эти годы оправданно, были ли допущены финансовые нарушения», – пишет газета.
«Дело в том, что в последние годы Аппарат НС все больше расширялся, а действовал ли при этом эффективно – большой вопрос», – добавляет издание.
В беседе с корреспондентом газеты начальник Управления НС РА по связям с общественностью Арсен Бабаян отметил, что в составе Аппарата парламента действует Отдел внутреннего аудита, который, в соответствии с законодательством, проводит проверки.
«Что же касается ваших сведений, то, вероятно, речь идет об инвентаризации закрепленного за Аппаратом имущества», – сказал Арсен Бабаян, добавив: по завершении первого этапа инвентаризации будут осуществлены работы по внедрению современных технологий инвентаризации и управления имуществом.