Վարչապետը հանձնարարել է ուսումնասիրել կրկնակի հարկումը բացառելու ուղղությամբ միջազգային համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորությունները
Կառավարությունը որոշում է կայացրել 2006 թ. նոյեմբերի 6-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության միջև եկամուտների և գույքի կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկումից խուսափելը կանխելու մասին» կոնվենցիայի և դրան կից արձանագրության շրջանակում ՀՀ և ՂՀ պետական մարմինների կողմից տրված՝ ռեզիդենտությունը հաստատող պաշտոնական փաստաթղթերի ճանաչման կարգի վերաբերյալ հայտագրերի փոխանակման ձևով համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը համաձայնություն տալու մասին:
Համաձայնագրով նախատեսվում է, որ Ղազախստանի Հանրապետության լիազոր մարմնի կողմից տրամադրված և զինանշանի կնիքով հաստատված փաստաթղթերն ընդունվում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում (և հակառակը) առանց որևէ այլ հատուկ հավաստման, այդ թվում նաև՝ առանց ապոստիլով հաստատման կամ հյուպատոսական վավերացման:
Վարչապետ Կարապետյանը շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներից հետաքրքրվել է՝ արդյոք դիտարկվո՞ւմ է այլ երկրների հետ ևս նման կոնվենցիաներ ստորագրելու անհրաժեշտությունը: Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը զեկուցել է, որ կա ծրագիր, որի շրջանակում Հայաստանը բանակցում է կրկնակի հարկումը բացառող կոնվենցիաների շուրջ:
Միևնույն ժամանակ անցած շաբաթ Հայաստանը միացել է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (OECD) բազմակողմ ձևաչափով համաձայնագրին, որով ընդհանուր կանոններ են սահմանվում կրկնակի հարկումը բացառող համաձայնագիր արդեն իսկ ունեցող 46 երկրի հետ, ինչը, նախարարի բնորոշմամբ, բավական լավ առաջընթաց է: Շուրջ 30 երկիր ևս, այդ թվում՝ նաև այն երկրները, որոնց հետ Հայաստանն արդեն բանակցություններ է նախաձեռնել, այդ բազմակողմ ձևաչափով համաձայնագրին միանալու հայտ է ներկայացրել:
«Պետք է հստակ ծրագիր դնենք՝ ո՞ր երկրների հետ կարող ենք հեշտացնել այս գործընթացը, աշխուժացնել բիզնեսը: Եթե նման կոնվենցիաներ ունենք, արդեն պետք է իմպլեմենտացիա անենք, եթե ոչ, նախաձեռնենք», - ասել է վարչապետ Կարապետյանը՝ հանձնարարելով տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարին մեկ շաբաթվա ընթացքում տեղեկանք ներկայացնել այս ուղղությամբ անելիքների վերաբերյալ:

Армения изучит возможности развития международного сотрудничества по исключению двойного налогообложения
15/06/2017 17:16
Постановлением правительства Армении дано согласие на предложение о подписании Соглашения в форме обмена нотами о порядке признания официальных документов, подтверждающих резиденство, выданных уполномоченными органами Республики Армения и Республики Казахстан, в рамках Конвенции между правительствами Республики Армения и Республики Казахстан об избежании двойного налогообложения доходов и имущества и предотвращении уклонения от налогообложения.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян поинтересовался у руководителей заинтересованных ведомств, рассматривается ли необходимость в подписании подобной конвенции с другими странами.
Министр финансов Армении Вардан Арамян сообщил, что есть программа, в рамках которой Армения ведёт переговоры вокруг конвенций, исключающих двойное налогообложение.
В то же время на прошлой неделе Армения присоединилась к многосторонней конвенции Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) по противодействию размыванию налоговой базы и выводу прибыли из-под налогообложения, по которой вводятся общие правила с 46 странами, которые также присоединились к конвенции об избежании двойного налогообложения, что, по словам министра, является прогрессом.
Около 30 стран, в том числе, те страны, с которыми Армения ведёт переговоры, уже представили заявку на присоединение к данной многосторонней конвенции.
«Мы должны установить чёткую программу, с какими странами мы можем упростить данный процесс, активизировать бизнес. Если у нас есть подобные конвенции, мы уже должны провести имплементацию, если нет, то надо инициировать», – отметил премьер К. Карапетян.
К. Карапетян поручил министру экономического развития и инвестиций Армении Сурену Каряну в недельный срок представить сведения относительно предпринимаемых в данном направлении шагов.