Երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման գործող կարգերը տնտեսվարողների համար հստակ ու կանխատեսելի չեն. վարչապետ
15/06/2017 11:18
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետն անդրադարձավ երկակի նշանակության ապրանքների արտադրանքի արտահանման և ներմուծման վարչաչարության պարզեցմանը։
«Ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացման ոլորտում չափազանց կարևոր է ստեղծել նման ապրանքների արտահանման և ներմուծման համար բարենպաստ և հստակ պայմաններ», - ասաց նա։
Վարչապետը նշեց, որ իրենց կողմից իրականացվող ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզ է դարձել, որ երկակի նշանակության ապրանքների ծածկագրային միջոցների և այլ սարքերի ներկրման ու արտահանման գործող կարգերը տնտեսվարողների համար հստակ ու կանխատեսելի չեն, ինչպես նաև ժամանակատար են։
«Նշված խնդիրները հարկավոր է լուծել փաստաթղթավորման պահանջների իրականացվող վարաչարարության պարզեցմամբ», - ասաց Կ. Կարապետյանը։
Նա ՀՀ տնտեսական զարգացման ու ներդրումների, տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, պաշտպանության նախարարներին, ՊԵԿ նախագահին, ԱԱԾ պետին ու առևտրաարդյունաբերության պալատի նախագահին հանձնարարեց երեքշաբաթյա ժամկետում ներկայացնել հստակ ձևակերպված առաջարկություններ մեկ պատուհանի սկզբունքի կիրառման և նշյալ տեսակի ապրանքների արտահանման վարչարարության պարզեցման գործընթացը հնարավորինս արագ , կանխատեսելի ու մատչելի դարձնելու մեխանիզմներ։
«Անհրաժեշտության դեպքում համագործակցել Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի հետ », - հորդորեց վարչապետը։

Премьер Армении поручил упростить администрирование при импорте и экспорте товаров двойного назначения
15/06/2017 13:08
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе сегодняшнего заседания правительства дал поручение касательно упрощения администрирования при импорте и экспорте товаров двойного назначения (двойного применения).
По его словам, с учетом развития современных технологий важно создать четкие и благоприятные условия для экспорта и импорта подобных товаров.
Как указал глава правительства, проведенные исследования свидетельствуют о том, что действующие порядки не являются предсказуемыми и четкими для хозяйствующих субъектов, кроме того, они требуют много времени.
«Указанные проблемы нужно решить упрощением существующих требований и осуществляемого администрирования», – сказал Карен Карапетян.
Премьер поручил в двухнедельный срок представить четко сформулированные предложения касательно применения принципа «одного окна», упрощения администрирования при импорте и экспорте указанных товаров, установления четких механизмов для обеспечения доступности и предсказуемости процесса для хозяйствующих субъектов.