Արցախի հարցը տարածքային վեճ չէ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև. Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլային:
Էդուարդ Շարմազանովը բարեկամական է գնահատել դարերի պատմություն ունեցող հայ-հունական հարաբերությունները և փաստել, որ երկու երկրների քաղաքական հարաբերությունների ներկա մակարդակը բարձր հիմքերի վրա է: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել Հունաստանի խորհրդարանին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունման համար, ինչպես նաև տեղեկացրել, որ թե Հայաստանի, թե Արցախի Հանրապետության խորհրդարանները միաձայն ընդունել են Օսմանյան կայսրության կողմից Պոնտոսի հույների և ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություններ: ԱԺ փոխնախագահն այս համատեքստում կարևորել է Ցեղասպանության միջազգային դատապարտումն ու ժխտողականության դատապարտման հարցում երկու երկրների ջանքերի միավորումը, քանի որ, ըստ ԱԺ փոխնախագահի, դա քայլ է հանուն մարդկության իրավունքների պաշտպանության, իսկ Հունաստանը՝ որպես ժողովրդավարության օրրան, այստեղ անելիք և ասելիք ունի:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին: Էդուարդ Շարմազանովը մեկ անգամ ևս նշել է. «Արցախի հարցը տարածքային վեճ չէ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Դա Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրացման հարց է. ժողովուրդ, որն ուզում է իր պատմական հայրենիքում որոշել իր ճակատագիրը: Արցախի ժողովրդի պայքարն ազատության պայքար է, և քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է սատարի արցախցիների ազատության պայքարին»:

Эдуард Шармазанов: Вопрос Карабаха – не территориальный спор
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 15 июня принял посла Греции Ненси Эву Врайлай.
Как сообащет пресс-служба парламента, вице-спикер НС выразил признательность парламенту Греции за принятие резолюции о признании и осуждении Геноцида армян, а также сообщил, что парламенты Армении и Республики Арцах единогласно приняли заявления, осуждающие осуществленный Османской империей геноцид понтийских греков и ассирийцев. Вице-спикер НС в этом контексте подчеркнул важность объединения усилий двух стран в вопросе международного осуждения геноцида и политики отрицания, так как это шаг во имя защиты прав человечества, а Греции, как колыбели демократии, здесь есть что сказать и сделать.
Собеседники обратились также к урегулированию карабахского конфликта. Э.Шармазанов вновь отметил: «Арцахский вопрос – не территориальный спор между Арменией и Азербайджаном. Это вопрос реализации права на самоопределение народа Арцаха – народа, который желает определять свою судьбу на своей исторической родине. Борьба народа Арцаха – борьба за свободу, и цивилизованный мир должен поддержать борьбу арцахцев за свободу».