ՖԻՖԱ-ն Պոգբայի տրանսֆերի պատճառով գործ է հարուցել «Յուվենտուսի» դեմ
ՖԻՖԱ-ն հաստատել է տեղեկությունն այն մասին, որ հետաքննում է կիսապաշտպան Պոլ Պոգբայի տեղափոխությունը «Յուվենտուսից»՝ չունենալով պահանջներ «Մանչեսթեր Յունայթեդից», փոխանցում է Championat.com-ը:
«Մենք կարող ենք հաստատել, որ կարգապահական հետաքննությունը «Յուվենտուսի» նկատմամբ է, սակայն մանրամասներ հաղորդել դեռ չենք կարող, քանի որ այս գործով հետաքննությունը շարունակվում է: Նաև կարող ենք հաստատել, որ «Մանչեսթեր Յունայթեդի» դեմ հետաքննություն չի տարվում», - ՖԻՖԱ-ի ներկայացուցիչի խոսքը մեջբերում է ESPN-ն:
Պոգբան 2012-ին ազատ գործակալի կարգավիճակում «Մանչեսթեր Յունայթեդից» տեղափոխվել «Յուվենտուս», իսկ 2016 թվականին անգլիական ակումբը նրա համար վճարել է 105 միլիոն եվրո: Կա ենթադրություն, որ ֆուտբոլիստի գործակալ Մինո Ռայոլան օգնել է Պոգբային անվճար տեղափոխվել «Յուվենտուս», հետագայում վերադարձի գործարքից երաշխավորված միջնորդավճարի պայմանով: Պոգբայի տրանսֆերից Ռայոլան ստացել է 31 միլիոն եվրո:
Եթե «Յուվենտուսը» մեղավոր ճանաչվի, ապա կարող է տուգանվել կամ զրկվել նոր խաղացողների գրանցելու հնարավորությունից:

ФИФА открыла дело в отношении «Ювентуса» о переходе Погба
ФИФА подтвердила информацию о том, что открыла дело в отношении «Ювентуса» о переходе полузащитника Поля Погба, однако не имеет претензий к «Манчестер Юнайтед», пе8едает Championat.com.
«Мы можем подтвердить, что открыли дисциплинарное расследование в отношении «Ювентуса», однако не можем комментировать подробности, поскольку расследование по этому делу продолжается. Также можем подтвердить, что никаких разбирательств в отношении «Манчестер Юнайтед» не ведётся», — приводит слова представителя ФИФА ESPN.
Погба перешёл в «Ювентус» на правах свободного агента в 2012 году после того, как у него истёк контракт с «МЮ», а в 2016 году он вернулся в английский клуб за € 105 млн. Отмечается, что агент игрока Мино Райола мог помочь Погба бесплатно перейти в «Ювентус» в 2012 году, заключив соглашение, согласно которому в будущем он получит огромный процент от трансфера. Ранее сообщалось, что Райола заработал на трансфере Погба из туринского клуба в «МЮ» около € 31 млн. В этой сделке могло быть нарушено правило владения правами футболиста третьей стороной.
В случае, если «Ювентус» признают виновным, ему грозит штраф или даже запрет на регистрацию новых футболистов.