Ադրբեջանի նախկին ԱԳ նախարարը ընդունում է իր երկրի դիվանագիտական ֆիասկոն
«Համանախագահների հնարավոր արձագանքները կանխատեսելը շատ հեշտ է: Հնարավոր է, նրանք կրկին մի հայտարարություն կանեն, որում պարտադիր կհիշատակվի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման կարևորությունը: Նրանց և հայկական կողմի մեկնաբանությունները կլինեն այն մասին, որ «Դե մենք ձեզ առաջարկում էինք: Ադրբեջանն է հրաժարվում հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված քայլերից: Եվ մեղքի մեծ մասը ադրբեջանական կողմի վրա է»:
Ադրբեջանի իշխանությունների հետ սերտորեն կապված կայքերից մեկում նման մեկնաբանությամբ է հանդես եկել 1998-99 թթ այդ երկրի արտաքին գործերի նախարար, մերձբալթյան երկրներում նախկին դեսպան Թոֆիկ Զուլֆուգարովը:
Մեկնաբանելով հուլիսի 4-ին ադրբեջանական զինուժի կողմից Արցախի հանրապետության հետ սահմանին խոշոր տրամաչափի ականանետերի կիրառմամբ հրադադարի ռեժիմի խախտումը և դրա հետևանքները՝ Զուլֆուգարովը ասել է, որ Ադրբեջանը երկու տարբերակ ունի. կամ անցնել լայնամասշտաբ հարձակման, կամ դիմել միջազգային կառույցներին: Սակայն երկու դեպքում էլ նախկին նախարարը լավատեսություն չի արտահայտել:
«Այս ամենը Հայաստանի ակտիվ արտաքին քաղաքականության և նրա ռազմական մարտավարության և ռազմավարության համակցության արդյունքն է», - ասել է Զուլֆուգարովը, ով ի դեպ դիվանագիտական ծառայության համակարգից տարիներ առաջ հեռացվել էր անձամբ ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի պահանջով:
«Այդ իսկ պատճառով ևս մեկ անգամ եմ ցանկանում հայտարարել. մեր երկրի արտաքին քաղաքականության մեջ անհապաղ փոփոխություններ են անհրաժեշտ: Այսպես այլեւս չի կարելի», - մեջբերել է նախկին նախարարի խոսքը Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հետ անմիջական առնչություն ունեցող կայքերից մեկը, ինչը Ադրբեջանի նման երկրի դեպքում նշանակում է, որ Էլմար Մամեդյարովի գլխին ամպեր են կուտակվել:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 4-ի լարվածության աճի վերաբերյալ հատուկ հայտարարությամբ էին հանդես եկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ կոչ անելով անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները:
«Մինսկի խումբը հրատապ կերպով կոչ է անում կողմերին դադարեցնել ռազմական գործողությունը: Բռնությունը միայն ծնում է հետագա բռնություն և ոչինչ չի տալիս: Այս երկարատև հակամարտության լուծման միակ պատասխանատու և մարդկային ճանապարհը կողմերի համար բարի կամքով բանակցային սեղանի շուրջ վերադառնալն է», - նշված էր համանախագահների հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք նաև, որ 2017-ի ապրիլին Զուլֆուգարովը կրկին ֆեյսբուքում հանդես էր եկել իր երկրի արտաքին քաղաքականությունը քննադատող հայտարարություններով: Թեեւ ոչ առանց այլատյացության բնույթի որակումների, նա պնդել էր, որ իր երկիրը շարունակում է պարտվել քարոզչական պատերազմում, քանի որ Հայաստանը շատ ակտիվ եւ արդյունավետ է գործում միջազգային ասպարեզում:

Бывший глава МИД Азербайджана признал дипломатическое фиаско своей страны
«Реакцию сопредседателей спрогнозировать достаточно просто. Возможно, даже они дадут осуждающее заявление, в котором обязательно прозвучит мысль о необходимости реализации мер по укреплению режима прекращения огня. Их комментарии, как и комментарии армянской стороны, будут о том, что: «Мы ведь вам предлагали. Это Азербайджан отказывается от мер по укреплению режима прекращения огня. И большая часть вины лежит на азербайджанской стороне».
С таким заявлением выступил бывший министр иностранных дел Азербайджана (1998-1999 гг.), бывший посол в прибалтийских странах Тофик Зульфугаров, которое опубликовано на одном из азербайджанских сайтов, тесно связанных с властями Азербайджана.
Комментируя нарушения режима перемирия Азербайджаном 4 июля с применением крупнокалиберных минометов и их последствия, Т.Зульфугаров заявил, что у Азербайджана есть два варианта – или перейти к широкомасштабному наступлению, или обратиться к международным структурам. Однако в обоих случаях экс-министр не настроен оптимистично.
«Вот вам пример сочетания активной внешней политики Армении и ее военной тактики и стратегии», - отметил Т.Зульфугаров, который, кстати, годы назад был отстранен от дипломатической службы лично по требованию действующего главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова.
«Поэтому в очередной раз хочу заявить, что в нашей политике по урегулированию конфликта нужны срочные безотлагательные изменения. Так дальше продолжаться не может», - процитировал слова бывшего министра один из сайтов, имеющий непосредственное отношение к аппарату президента Азербайджана, что в условиях такой страны, как Азербайджан, означает, что над головой Эльмара Мамедъярова сгущаются черные тучи.
Напомним, что в связи с эскалацией ситуации 4 июля с заявлением выступили сопредседатели Минской группы ОБСЕ, призвав немедленно прекратить военные действия.
«Сопредседатели Минской группы ОБСЕ срочно призывают стороны прекратить военные действия. Насилие только порождает дальнейшее насилие и ничего более. Единственный ответственный и гуманный способ разрешения этого давнего конфликта состоит в том, чтобы стороны вернулись к столу переговоров», - говорится в заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ.
Напомним также, что в апреле 2017 года Т.Зульфугаров в соцсети Facebook вновь выступил с заявлением, критикующим внешнюю политику своей страны. Не без ксенофобских характеристик, он утверждал, что Азербайджан продолжает проигрывать в пропагандистской войне, поскольку Армения на международной арене действует очень активно и эффективно.