Բաքուն շարունակում է խորացնել թշնամական և այլատյացության քարոզչությունը. Էդվարդ Նալբանդյան
Հուլիսի 6-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբադյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին։
Հայաստանի արտգործնախարարը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին մանրամասն ներկայացրել է հուլիսի 4-ին Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում Բաքվի կողմից զինադադարի կոպտագույն խախտումների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Արտգործնախարարը ևս մեկ անգամ կարևորել է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունների անվերապահ իրականացումը, որոնք ուղղված էին 2016թ. ապրիլին՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներով ու քաղաքացիական բնակչության թիրախավորմամբ ուղեկցված ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքների հաղթահարմանը և բանակցային գործընթացի առաջ մղման համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանը։
Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքով՝ Բաքուն, խոչընդոտելով բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը և հակառակ համանախագահ երկրների և միջազգային հանրության հորդորների և կոչերի, շարունակում է խորացնել թշնամական և այլատյացության քարոզչությունը, միտումնավոր սադրանքներ կազմակերպել, ինչի հետևանքով միայն անցյալ ամսվա ընթացքում Արցախի բանակի չորս զինծառայողներ զոհվեցին։
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը, խորը մտահոգություն հայտնելով իրավիճակի սրման կապակցությամբ, ընդգծել է, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորումը Եվրոպական միության սկզբունքային դիրքոշումն է և ԵՄ-ն անվերապահորեն սատարում է այս նպատակով եռանագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։ Դեսպան Զալբերը կարևորել է Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովների պայմանավորվածությունների կատարումը։
Հերբերտ Զալբերը տեղեկացրել է, որ ավարտվում է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում իր առաքելությունը՝ ընդգծելով, որ շարունակելու է ուշադրությամբ հետևել Հարավային Կովկասում զարգացումներին։ Նախարար Նալբանդյանը բարձրէ գնահատել ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում դեսպան Զալբերի գործունեությունը և հաջողություն մաղթեց նրան իր հատագա աշխատանքում։

Эдвард Налбандян представил Герберту Зальберу ситуацию после грубейших нарушений Баку режима прекращения огня
06/07/2017 18:00
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня, 6 июля, принял специального представителя ЕС на Южном Кавказе и по вопросам кризиса в Грузии Герберта Зальбера. Подробности представляет пресс-служба МИД РА.
Эдвард Налбандян подробно представил Герберту Зальберу ситуацию, сложившуюся 4 июля на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана вследствие грубейших нарушений Баку режима прекращения огня.
Глава МИД Армении вновь отметил важность неукоснительного выполнения достигнутых в 2016 году на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей,  которые были нацелены на преодоление последствий азербайджанской агрессии в апреле 2016 года, сопровождавшейся грубейшими нарушениями противником международного гуманитарного права и использованием гражданского населения в качестве мишени, создание соответствующих условий для продвижения переговорного процесса.
По словам Эдварда Налбандяна, Баку, препятствуя реализации достигнутых на высоком уровне договоренностей, вопреки призывам стран-сопредседателей и международного сообщества, продолжает углублять пропаганду вражды и ксенофобии, умышленно организовывать провокации, вследствие чего только в течение минувшего месяца погибли 4 военнослужащих армии Арцаха.
Герберт Зальбер, выразив глубокую обеспокоенность в связи с обострением ситуации, подчеркнул, что исключительно мирное урегулирование карабахского конфликта – принципиальная позиция ЕС, и Евросоюз неукоснительно поддерживает усилия, прилагаемые с этой целью сопредседателями МГ ОБСЕ.
Герберт Зальбер отметил важность выполнения достигнутых в 2016 году на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей.
Герберт Зальбер сообщил, что завершает свою миссию на должности спецпредставителя ЕС, добавив, что продолжит внимательно следить за развитиями на Южном Кавказе. Министр Налбандян высоко оценил деятельность Зальбера на этом посту, пожелав ему успехов в дальнейшей деятельности.