Բաքվի սադրանքների կապակցությամբ Արմեն Աշոտյանը դիմել է Եվրանեսթ ԽՎ Բյուրոյի անդամներին
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը, որպես Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, նաև ԵՄ- ՀՀ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ, նամակով դիմել է Եվրանեսթ Խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոյի անդամներին, համանախագահներին, ինչպես նաև ԵՄ-ՀՀ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամներին՝ վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից իրադրության սրմանն ուղղված գործողությունների կապակցությամբ:
«Անցած շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանը շարունակական կերպով խախտել է 1994-1995 թվականների ռազմական գործողությունների և կրակի դադարեցման եռակողմ համաձայնագրերով ստանձնած իր միջազգային պարտավորությունները: Հուլիսի 4-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ կիրառել են TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ: Ի պատասխան, Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը հարկադրված է եղել միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողություններին դիմակայելու համար: Լեռնային Ղարաբաղի դիրքերը թիրախավորվել են տեղանքից, որտեղ գտնվում է Ադրբեջանի քաղաքացիական բնակչությունը: Առաջին անգամը չէ, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը օգտագործում է սահմանամերձ բնակչությանը՝ որպես կենդանի վահան՝ խոցելու Արցախի տարածքը: Այս փաստը միջազգային հանրությանը ներկայացվել է բազմաթիվ առիթների դեպքում:
Ներկայում Բաքուն փորձում է մանիպուլացնել քաղաքացիական կորուստների փաստը՝ նպատակ ունենալով միջազգային հանրության և մարդասիրական կազմակերպությունների ուշադրությունը շեղել միջազգային մարդասիրական իրավունքի այն կոպիտ խախտումներից, որոնք տեղի են ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ անցած տարվա ագրեսիայի ընթացում և ուղեկցվել են Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության հանդեպ վայրագություններով, երեխաների սպանություններով, տարեցների նկատմամբ բարբարոսական գործողություններով, «Իսլամական պետության» ոճով գլխատումներով:
Բաքվի ռեժիմի սադրանքների նախաձեռնողները և իրականացնողները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության:
Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում և Հայաստանի սահմաններին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից շարունակական սադրանքներն ընդգծում են 2016 թ. մայիսի 16-ի Վիեննայի և 2016 թ. հունիսի 20-ի Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովներում՝ շփման գծում իրավիճակի կայունացման նպատակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, 1994-1995թթ. Եռակողմ հրադադարի պայմանագրերի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ստեղծման կարևորությունը, ինչը հիմք կհանդիսանա նոր միջադեպերի կանխարգելման, ինչպես նաև ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման հանձնառության վերահաստատման, հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկի, ինչին աջակցում են նաև ԵՄ-ն և Եվրոպական խորհրդարանը», - ասված է նամակում։

Инициаторы провокаций бакинского режима должны быть привлечены к ответственности: письмо в ПА Евранест
Глава комиссии парламента Армении А.Ашотян обратился с письмом к сопредседателям Бюро ПА Евронест в связи с действиями Азербайджана
Председатель постоянной комиссии парламента Армении по внешним связям, глава делегации в ПА Евронест и сопредседатель комиссии парламентского сотрудничества ЕС-Армения Армен Ашотян 5 июля обратился с письмом к членам, сопредседателям Бюро ПА Евронест, а также к членам Комиссии парламентского сотрудничества ЕС-Армения в связи с действиями Азербайджана по обострению ситуации в последние дни.
В письме говорится: «За прошедшие недели Азербайджан непрерывно нарушал взятые на себя трехсторонним соглашением о прекращении боевых действий и огня 1994-1995 гг. международные обязательства.
4 июля вооруженные силы Азербайджана применили в отношении Нагорного Карабаха РСЗО TR-107. В ответ Армия обороны НКР вынуждена была предпринять меры для противостояния агрессивным действиям Азербайджана. Позиции Нагорного Карабаха оказались мишенью из местностей с азербайджанским гражданским населением. Не впервые уже руководство Азербайджана использует пограничное население как живой щит для обстрелов территории Арцаха. Этот факт был представлен международному сообществу по многочисленным поводам.
Сейчас же Баку пытается подвергнуть манипуляции факт гражданских потерь – преследуя цель отвлечь внимание международного сообщества и гуманитарных организаций от тех грубейших нарушений международного гуманитарного права, которые имели место в ходе прошлогодней агрессии в отношении Нагорного Карабаха и сопровождались зверствами в отношении гражданского населения, убийствами детей, варварскими действиями в отношении стариков, обезглавливаниями в духе ИГИЛ (запрещенная в ряде стран террористическая организация).
Инициаторы и исполнители провокаций бакинского режима должны быть привлечены к ответственности.
Продолжающиеся на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и границах Армении непрерывные провокации вооруженных сил Азербайджана подчеркивают важность соблюдения достигнутых в ходе саммитов 16 мая 2016 г. в Вене и 20 июня 2016 г. в Санкт-Петербурге договоренностей по стабилизации ситуации на линии соприкосновения, создания механизмов расследования нарушений трехсторонних соглашений о прекращении огня 1994-1995 гг.. Это послужит основой для предотвращения новых инцидентов, а также подтверждения обязательства о неприменении силы или угрозы силой, для предложения сопредседателей МГ ОБСЕ по урегулированию конфликта исключительно мирным путем, которое поддерживают также ЕС и Европарламент».