Վերջին 11 տարում Բրազիլիայում առաջին անգամ գնանկում է գրանցվել
Բրազիլիայում գնանկումը այս տարվա հունիսին կազմել է 0․23 տոկոս։ Այս մասին հայտնել է Աշխարհագրության ու վիճակագրության բրազիլական ինստիտուտը, փոխանցում է ТАСС-ը։
Հաղորդվում է, որ վերջին 11 տարում Բրազիլիայում առաջին անգամ է գնանկում գրանցվում։ Գների ամենամեծ նվազումը սննդամթերքի ու էլեկտրաէներգիայի ոլորտում է։ Մի շարք մասնագետներ այս գնանկումը կապակցում են բնակչության գնողունակության անկման հետ։
2015-2016 թթ Բրազիլիայի տնտեսությունը ռեցեսիա է ապրել։ Սակայն հունիսին ազգային ՀՆԱ-ն առաջին եռամսյակի տվյալներով աճել է 1 տոկոսով՝ հիմնականում ագրոարդյունաբերական սեկտորի զարգացման շնորհիվ։
Միաժամանակ ԿԲ-ի կանխատեսումներով, ՀՆԱ հետագա աճը կդանդաղի ու 2017-ի արդյունքներով կկազմի 0․49 տոկոս։ Մասնագետների խոսքով տնտեսության վերականգնման հեռանկարի վրա կարող է բացասաբար ազդել այն սկանդալը, որն անմիջական առնչություն ունի պետության նախագահի հետ։

В Бразилии зафиксирована дефляция впервые за последние 11 лет
Дефляция в Бразилии в июне этого года составила 0,23%. Об этом сообщил в пятницу Бразильский институт географии и статистики (IBGE), передает ТАСС.
По его данным, дефляция в крупнейшей южноамериканской стране зафиксирована впервые за последние 11 лет. Наибольшее снижение цен отмечено в сфере продуктов питания и электроэнергии. Ряд специалистов, опрошенных бразильскими СМИ, связывают дефляцию с падением покупательной способности населения из-за экономических проблем в стране.
В 2015-2016 гг. экономика Бразилии переживала рецессию. Однако в июне IBGE сообщил, что национальный ВВП по итогам первого квартала текущего года вырос на 1%. По данным этого органа, своим восстановлением бразильская экономика обязана в первую очередь развитию агропромышленного сектора.
В то же время, по прогнозу Центрального банка крупнейшей южноамериканской страны, в дальнейшем рост ВВП замедлится и по итогам 2017 года составит 0,49%. Специалисты считают, что на перспективах восстановления экономики может негативно сказаться скандал, напрямую затронувший главу государства.