ԱՄՆ-ում առաջարկել են նոր պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի նկատմամբ
ԱՄՆ սենատի ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Էդ Ռոյսն առաջարկել է Ռուսաստանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցների սահմանման մասին օրինագիծ՝ երկրի կողմից միջին և փոքր հեռավորության հրթիռների ոչնչացման մասին պայմանագիրըխախտելու համար (ՓՄՀՀ):
«Վերջին շրջանում Ռուսաստանի կողմից միջուկային մարտագլխիկներով հրթիռների տեղակայումը լուրջ սպառնալիք է ազգային անվտանգության ոլորտում ԱՄՆ-ի հետաքրքրությունների համար», - սենտորի խոսքերը մեջբերում է Reuters-ը:
Ռոյսի խոսքով՝ «Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը երկար տարիներ անտեսում է ՓՄՀՀ պայմանագրի պարտավորությունները»:

В США предложили ввести новые санкции в отношении России
Глава комитета по иностранным делам палаты представителей сената США Эд Ройс внёс законопроект о введении санкций в отношении России за якобы нарушение Договора о ликвидации ракет средней и малой дальности (РСМД).
«Недавнее размещение (Россией. — RT) запрещённых ракет с ядерными боеголовками представляет серьёзную угрозу для интересов США в области национальной безопасности», — цитирует Reuters сенатора.
По словам Ройса, «президент России Владимир Путин много лет игнорирует обязательства России по Договору о РСМД».