Հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 300 անգամ
Հուլիսի 2-ից 8-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում նկատվել է լարվածության աճ, տեղեկացնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Ընդհանուր առմամբ հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 300 անգամ՝ առաջնային գծի տարբեր հատվածներում կիրառելով նաև 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետեր, Դ-44 տիպի հրանոթներ ու նռնականետեր:
Հարկ է նշել նաև, որ հուլիսի 4-ին ադրբեջանական զինուժը նախորդ տարվա ապրիլյան ռազմագործողություններից հետո առաջին անգամ շփման գծի հարավային հատվածում կիրառել է նաև 122 մմ-ոց Դ-30 հաուբից հրանոթներ և ՏՌ-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ՝ հարվածի թիրախ դարձնելով այդ ուղղությամբ տեղակայված հայկական բնագծերը: Վերոնշյալ հրթիռային կայանքները տեղակայելով Ալխանլու գյուղի մերձակա տարածքում, իր սովորության համաձայն, ադրբեջանական զինուժը պատսպարվել է խաղաղ բնակչության թիկունքում՝ վերջինիս օգտագործելով որպես կենդանի վահան՝ այդ կերպ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը:
Օգտվելով պաշտպանվելու իր լիարժեք իրավունքից, հակառակորդի՝ խաղաղ բնակավայրին մերձակա տարածքում տեղակայված կրակակետը լռեցնելու համար, ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը հարկադրված են եղել դիմելու պատասխան գործողությունների:
Պաշտպանության բանակը շփման գծի ողջ երկայնքով շարունակում է հանդես գալ իրավիճակի թելադրողի դերում և վստահորեն իրականացնել իր առջև դրված մարտական խնդիրը:

За неделю ВС Азербайджана нарушили режим перемирия свыше 300 раз – Минобороны Арцаха
В период с 2 по 8 июля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск наблюдался рост уровня напряженности. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (НКР).
В общей сложности, противник нарушил режим перемирия свыше 300 раз, на различных участках передовой применяя также 60-мм, 82-мм и 120-мм минометы, пушки Д-44 и гранатометы.
«Следует отметить также, что 4 июля с.г. впервые после апрельской агрессии 2016 года вооруженные силы Азербайджана в южном направлении линии соприкосновения применили 122-мм гаубицы Д-30 и  РСЗО  TR-107, сделав мишенью армянские рубежи в этом направлении.
Разместив вышеуказанные ракетные системы вблизи села Алханлу, ВС Азербайджана, по привычке, прятались за спинами мирных жителей, используя последних в качестве живого щита и таким образом грубейшим образом нарушая нормы международного права.
Воспользовавшись своим правом на защиту, с целью подавления размещенной вблизи мирного населенного пункта огневой точки противника, передовые подразделения Армии обороны Арцаха были вынуждены прибегнуть к ответным действиям», – говорится в сообщении.
Отмечается также, что Армия обороны по всей протяженности линии соприкосновения продолжает выступать в роли диктующего ситуацию, уверенно выполнять поставленную боевую задачу.