SilkWay Airlines-ը պատկանում է Ալիևի ընտանիքին
Business New Europe եվրոպական առցանց պարբերականը անդրադարձել է բուլղարական Anonymous խմբի կողմից գաղտնազերծված փաստաթղթերի հիման վրա լրագրող Դիլյանա Գայտանժիևայի հետաքննությանը, որտեղ բուլղարացի լրագրողը աղմկոտ փաստեր է հրապարակել ադրբեջանական SilkWay Airlines ավիաընկերության վերաբերյալ:
Ինչպես նշվում է BNE IntelliNews-ի հրապարակման մեջ, առանց Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիայի համապատասխան թույլտվության, միջազգային իրավունքի խախտմամբ, ադրբեջանական SilkWay Airlines միլիարդավոր դոլարների ռազմամթերք է տեղափոխել տարբեր երկրներ: Որոշ դեպքերում այդ զենքերը այնուհետև հայտնվել են ահաբեկչական խմբավորումների ձեռքում և դարձել միջազգային հանցագործությունների գործիք:
Ի դեպ, 2016թ ապրիլյան պատերազմից օրեր առաջ գաղտնազերծված «Պանամյան փաստաթղթերում» նշվում էր, որ SilkWay Airlines-ը, ինչպես այդ երկրում շատ այլ խոշոր ընկերություններ, պատկանում է Իլհամ Ալիևի ընտանիքին:

Поставляющая террористам оружие авиакомпания SilkWay Airlines принадлежит семье Алиевых
Издание Business New Europe обратилось к теме расследования журналисткой Диляной Гайтанджиевой рассекреченных болгарской группой Anonymous фактов о поставках азербайджанской авиакомпанией SilkWay Airlines оружия террористическим организациям.
Как отмечается в публикации BNE IntelliNews, Азербайджан без соответствующего разрешения Международной ассоциации воздушного транспорта, в нарушение норм международного права переправлял вооружение на миллиарды долларов в различные страны. В некоторых случаях это оружия оказывалось в руках террористических группировок и превратилось в инструмент международных преступлений.
Кстати, в рассекреченных незадолго до апрельской войны 2016 года «Панамских документах» отмечалось, что авиакомпания SilkWay Airlines, как и другие крупные компании в Азербайджане, принадлежат семье Алиевых.