Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի ճանապարհները կբացվեն Հայաստանի համար
Պրահայում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքում ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինն ու Վրաստանի վարչապետի պաշտոնական ներկայացուցիչ, դեսպան Զուրաբ Աբաշիձեն համաձայնության են եկել կյանքի կոչել 2011 թվականին ստորագրված «առևտրային միջանցքների մասին» համաձայնագիրը, որն անցնում է Աբխազիայիով և Հարավային Օսիայով:
Կողմերը համաձայնության են եկել ավարտել բանակցությունները և պայմանագիր կնքել շվեյցարական SGS ընկերության հետ, որը կվերահսկի առևտրային միջանցքով ՌԴ-ից և Վրաստանից եկող ապրանքների շարժը: Այդ նպատակով մոտ ապագայում կձևավորվի ռուս-վրացա-շվեյցարական աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի պայմանագրի իրականացմամբ: Այդ մասին բանակցությունների ավարտից հետո Չեխիայի մայրաքաղաքում ասել է դեսպան Աբաշիձեն:
«Մենք պայմանավորվել ենք, որ այս հարցի շուրջ խորհրդակցություններ այլևս չեն լինի: Հստակ պայմանագրի ձևակերպման ժամանակն է», - ասել է Աբաշիձեն:
«Ընդհանուր առամամբ, արդեն պարզ է, թե ինչպես պետք է գործել առաջիկայում», - ընդգծել է ՌԴ փոխարտգործնախարարը:

Дороги Абхазии и Южной Осетии откроются для грузоперевозчиков Армении
Представители Москвы и Тбилиси договорились приступить к реализации подписанного в 2011 году договора «О торговых коридорах» между Россией и Грузией через бывшие грузинские автономии - Абхазию и Южную Осетию. Об этом, как сообщает «Коммерсант», стало известно по итогам переговоров в Праге заместителя министра иностранных дел РФ Григория Карасина и спецпредставителя премьер-министра Грузии, посла Зураба Абашидзе.
Зураб Абашидзе и Григорий Карасин договорились завершить консультации по имплементации соглашения 2011 года и перейти к оформлению контрактов со швейцарской фирмой SGS, которая будет контролировать движение товаров и грузов из России в Грузию и обратно через «торговые коридоры» по территории Абхазии и Южной Осетии.
Для этого в ближайшее время будет сформирована трехсторонняя российско-грузино-швейцарская рабочая группа по имплементации соглашения. Об этом после завершения многочасовых переговоров в столице Чехии рассказал Абашидзе. «Мы договорились, что консультаций на этот счет больше не будет: пора перейти к оформлению конкретных соглашений»,- подчеркнул Абашидзе.
«В принципе понимание того, как надо действовать, достигнуто»,- подтвердил заместитель главы МИД РФ.