Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Մաքսիմ Վենգերովի ներդրումը երաժշտական կրթության գործում
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է աշխարհահռչակ ջութակահար, բազմաթիվ հեղինակավոր մրցանակների դափնեկիր Մաքսիմ Վենգերովին, ով ժամանել է Հայաստան՝ մասնակցելու Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Երևանում ս. թ. հուլիսի 4-12-ը անցկացվող «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնի գալա համերգին:
Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ փառատոնի շրջանակներում հերթական անգամ հայ հանդիսատեսին հնարավորություն է տրվում վայելելու վիրտուոզ ջութակահար, դիրիժոր Մաքսիմ Վենգերովի բարձր արվեստը, հիանալու նրա տաղանդով և կրկին զգալու հայ ժողովրդի նկատմամբ մաեստրոյի ջերմ վերաբերմունքը: Հատկապես երիտասարդության շրջանում երաժշտական կրթությանը, դաստիարակությանը նպաստելու նպատակով Հայաստանում պարբերաբար անցկացվող դասական երաժշտության փառատոնները, համերգները, նախագահի համոզմամբ, վկայում են իրական արժեքների և հավերժական բարձր արվեստի նկատմամբ հայ ժողովրդի վերաբերմունքի մասին:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ինչպես Մաքսիմ Վենգերովի, այնպես էլ մինչ այժմ Հայաստան ժամանած բազմաթիվ հեղինակավոր երաժիշտների մեծ ներդրումը երիտասարդության շրջանում երաժշտական կրթության գործում և շնորհակալություն հայտնել հայ երիտասարդ կատարողներին իրենց օրինակով ոգեշնչելու, նրանց համար վարպետության դասեր անցկացնելու համար: «Մենք, իհարկե, շնորհակալ ենք, որ Դուք 2015 թվականին Բրյուսելում մասնակցեցիք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգին, ինչը ևս մեկ անգամ հաստատում է Ձեր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին»,-Մաքսիմ Վենգերովի հետ հանդիպմանն ասել է Հանրապետության նախագահը:
«Մեծարգո՛ նախագահ, որպես երաժիշտ՝ հաճելի է լսել ինձ համար մեծապես կարևոր այն արժեքների մասին, որոնք վկայակոչեցիք:
Յուրաքանչյուր պետություն, որը գնահատում է համամարդկային մշակութային արժեքները, մասնավորապես՝ երաժշտությունը, իմ կարծիքով, ունի մեծ հեռանկար և լավ ապագա յուրաքանչյուր ոլորտում:
Շատ շնորհակալ եմ Ձեզ` մշակույթին, հատկապես երաժշտությանը, Ձեր աջակցության համար: Անհամբերությամբ սպասում եմ երևանյան իմ համերգին և հուսով եմ կրկին ստանալ հայ հանդիսատեսի ջերմ վերաբերմունքը»,-ասել է անվանի երաժիշտ Մաքսիմ Վենգերովը:

Президент Армении: Максим Венгеров подтвердил приверженность общечеловеческим ценностям
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял всемирно известного скрипача, лауреата многочисленных престижных премий Максима Венгерова.
Как сообщает пресс-служба президента, музыкант прибыл в Армению для участия в гала-концерте 1-го Международного музыкального фестиваля-конкурса «Армения», который проходит в Ереване с 4 июля по 12 июля.
Президент Армении с удовлетворением отметил, что в рамках фестиваля в очередной раз армянскому зрителю предоставляется возможность насладиться высоким искусством, восхититься талантом виртуозного скрипача, дирижера Максима Венгерова и вновь ощутить теплое отношение музыканта к армянскому народу. Периодически проводимые в Армении фестивали и концерты классической музыки с целью способствования музыкальному образованию, воспитанию особенно среди молодежи, по убеждению президента Сержа Саргсяна, свидетельствуют об отношении армянского народа к истинным ценностям и вечному высокому искусству.
Президент Армении высоко оценил весомый вклад в дело музыкального образования среди молодежи как Максима Венгерова, так и других посетивших Армению всемирно известных музыкантов. Серж Саргсян поблагодарил их за воодушевление своим примером молодых армянских исполнителей, проведение мастер-классов.
«Мы, конечно, благодарны, что Вы в 2015 году в Брюсселе приняли участие в концерте, приуроченном к 100-й годовщине Геноцида армян, что ещё раз подтверждает Вашу приверженность общечеловеческим ценностям», – подчеркнул Серж Саргсян.
«Уважаемый, президент. Как музыканту, мне приятно слышать о тех ценностях, которые Вы указали. У любого государства, которое ценит общечеловеческие культурные ценности, в частности, музыку, на мой взгляд, есть большие перспективы и хорошее будущее в любой сфере. Благодарен Вам за Вашу поддержку сфере культуры, особенно музыки. С нетерпением жду своего концерта в Ереване и надеюсь вновь удостоиться теплого приема армянского зрителя», – отметил в свою очередь скрипач М. Венгеров.