Արցախի և ՀՀ ԱԺ հանձնաժողովները համատեղ հայտարարություն են տարածել
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների, եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովները և ԱՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի համատեղ հայտարարություն են տարածել, ուր մասնավորապես նշված է.
«Քննարկելով վերջին շրջանում հակամարտության գոտում իրավիճակի սրումը, Ադրբեջանի կողմից շարունակական ապակառուցողական և սադրիչ գործողությունները, Ադրբեջանում պետական մակարդակով այլատյացության դրսևորումը, կողմերը՝
կարևորում են 1994 և 1995թթ. զինադադարի անժամկետ համաձայնագրերով ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարումը,
ընդգծում են Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կարևորությունը, մասնավորապես զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ստեղծումը՝ որպես կանխարգելման գործիք,
արձանագրում են, որ Ադրբեջանի կողմից հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ստանձնած պարտավորությունների խախտումը, կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացման խոչընդոտումը պատասխանատվություն է առաջացնում Ադրբեջանի համար՝ հետևանքների իր ողջ ծավալով,
դատապարտում են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Ժնևյան կոնվենցիայի հետևողական խախտման քաղաքականությունը, քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ ռազմական հենակետերի տեղակայումը և խաղաղ բնակչությանը` որպես կենդանի վահան օգտագործելը,
կոչ են անում միջազգային հանրությանը հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման պատասխանատուների նկատմամբ կիրառել թիրախային քաղաքական և տնտեսական պատժամիջոցներ,
ակնկալում են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների առավել արդյունավետ և գործուն ջանքեր՝ ուղղված իրավիճակի կայունացմանը և խաղաղ գործընթացի առաջընթացի համար պայմանների ապահովմանը,
դիմում են միջազգային կառույցներին՝ ակտիվորեն նպաստելու Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ աջակցելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին»։

Парламенты Армении и НКР ожидают от посредников по Карабаху максимально эффективных и действенных усилий
12/07/2017 18:11
Постоянные комиссии Национального Собрания Республики Армения по внешним связям, по вопросам евроинтеграции и Постоянная комиссия Национального собрания Республики Арцах (НКР) по внешним сношениям выступили с совместным заявлением.
«Обсудив обострение в последнее время ситуации в зоне карабахского конфликта, продолжительные деструктивные и провокационные действия Азербайджана, проявление ксенофобии в Азербайджане на государственном уровне, стороны отмечают важность выполнения взятых в рамках бессрочных соглашений о перемирии 1994 и 1995 гг. международных обязательств, подчеркивают важность достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, в частности о создании механизмов расследования нарушений перемирия как превентивного инструмента,
констатируют, что нарушение взятых Азербайджаном обязательств по мирному урегулированию конфликта, воспрепятствование осуществлению превентивных мер влечет ответственность Азербайджана в полном объеме последствий,
осуждают последовательное нарушение военно-политическим руководством Азербайджана Женевской конвенции, дислоцирование военных позиций по соседству с гражданскими населенными пунктами и использование мирного населения в качестве живого щита, призывают международное сообщество применить к ответственным за обострение ситуации в зоне конфликта целенаправленные политические и экономические санкции,
ожидают от сопредседателей МГ ОБСЕ максимально эффективных и действенных усилий по стабилизации ситуации и обеспечению условий для прогресса в мирном процессе,
обращаются к международным структурам с призывом активнее содействовать мирному урегулированию карабахской проблемы, поддерживая усилия сопредседателей МГ ОБСЕ».