Երեք ամիսը շատ չի՞ մի քիչ. Վարչապետն՝ Արծվիկ Մինասյանին
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը բնապահպանական փորձաքննության կատարելագործման անհրաժեշտության վերաբերյալ հանձնարարական տվեց։
«Ներկայումս գործող շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության օրենսդրական կարգավորումներում անհրաժեշտ է վերանայել ընթացիկ գործունեությունների դասակարգումը, ֆինանսավորման աղբյուրները, ժամկետները և ընթացակարգերը», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, որ շրջակա միջավայրի բնագավառում պահանջվում է պատշաճ, կանխատեսելի ժամկետնրում իրականցում՝ ըստ միջազգային լավագույն չափանիշների։
Կարեն Կարապետյանը ՀՀ բնապահպանության նախարարին հանձնարարեց երեքամսյա ժամկետում մշակել ու կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել հանրապետության շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման ու փորձաքննության մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու ու բնապահպանական փորձաքննության ոլորտում ինստիտուցիոնալ, կադրային և կառուցվածքային կատարելագործմանն ուղղված առաջարկություններ։

Премьер поручил усовершенствовать процедуры экологической оценки
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня на заседании правительства дал поручение относительно необходимости усовершенствования экологической экспертизы.
«В действующем в настоящее время законодательном регулировании экспертизы и оценки воздействия на окружающую среду необходимо пересмотреть классификацию текущих деятельностей, финансовых источников, сроков и процедур», - сказал премьер.
Он отметил, что в сфере окружающей среды требуется надлежащая реализация экспертизы и оценки в прогнозируемые сроки, согласно лучшим международным стандартам.
Карен Карапетян поручил министру охраны природы разработать в трехмесячный срок и представить правительству предложения о внесении изменений в закон РА «Об экспертизе воздействия на окружающую среду», направленные на институциональное, кадровое и структурное усовершенствование процедуры экологической экспертизы.