Արցախի Հանրապետության նախագահի ընտրությունը կանցկացվի հուլիսի 19-ին
Արցախի Հանրապետության նախագահի ընտրությունը կանցկացվի հուլիսի 19-ին` Ազգային ժողովի հատուկ նիստում: Նիստը տեղի կունենա ժամը 11:00-ին: Այս մասին ասված է Արցախի ԱԺ նախագահի հայտարարությունում:
Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ Հանրապետության գործող նախագահի լիազորությունների ավարտից ոչ շուտ, քան 50 և ոչ ուշ, քան 40 օր առաջ Ազգային ժողովը խմբակցությունների առաջարկությամբ ընտրում է Հանրապետության նախագահ, որը պաշտոնավարում է մինչև գործող Ազգային ժողովի լիազորությունների ժամկետի ավարտը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ խմբակցությունները Հանրապետության նախագահի թեկնածուներ են առաջադրում գործող Հանրապետության նախագահի լիազորությունների ավարտից ոչ շուտ, քան 64 և ոչ ուշ, քան 57 օր առաջ:
Սահմանված կարգով և ժամկետներում՝ հուլիսի 5-12-ը ներառյալ, Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրվել է երկու թեկնածու՝
Էդուարդ Արտավազդի Աղաբեկյանը՝ «Շարժում-88» խմբակցության կողմից
Բակո Սահակի Սահակյանը՝ «Հայրենիք», «Դաշնակցություն» և «Ժողովրդավարություն» խմբակցությունների կողմից:

Выборы президента Нагорного Карабаха пройдут 19 июля
Согласно части 1-й статьи 168-й Конституции Республики Арцах, не ранее чем за 50 дней и не позднее чем за 40 дней до завершения полномочий действующего президента Республики, Национальное собрание по предложению фракций избирает президента Республики, который пребывает в должности до истечения срока полномочий действующего Национального собрания.
В соответствии с частью 2-й статьи 149-й закона Республики Арцах «Регламент Национального собрания», фракции выдвигают кандидатов на должность президента не ранее чем за 64 и не позднее чем за 57 дней до завершения полномочий действующего президента Республики.
В установленном порядке и сроках с 5-го по 12-е июля текущего года включительно для избрания на должность президента Республики выдвинуты две кандидатуры:
Агабекян Эдуард Артаваздович (от фракции «Движение-88»)
Саакян Бако Саакович (от фракций «Родина», «Дашнакцутюн» и «Демократия»).
Учитывая сроки, предусмотренные Конституцией для избрания президента Республики, и требования частей 3-й и 4-й статьи 149-й Регламента Национального собрания, избрание президента Республики Национальным собранием Республики Арцах состоится на специальном заседании Национального собрания, которое в силу права будет созвано 19-го июля 2017 года в 11:00.