«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունն անցնող տասը տարվա ընթացքում ՀՀ-ում 504 մլն դոլարի ներդրում է կատարել
«ԳեոՊրոՄայնինգ» դիվերսիֆիկացված միջազգայն հանքարդյունաբերական ընկերությունն օրերս նշեց Հայաստանում իր ներկայացվածության 10-ամյակը, որը զուգակցվեց «Հանքագործի ու մետալուրգի» մասնագիտական տոնի հետ:
Ընկերության նախագահ Ռոման Խուդոլիյը լրագրողների հետ զրույցում ամփոփեց անցնող 10 տարվա ընթացքում Հայաստանում ծավալած գործունեությունը:
«Տասը տարի առաջ մենք երկու ակտիվ ձեռք բերեցինք՝ «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերությունը և Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը: Երբ առաջին անգամ այստեղ եկանք, գործարանի կոլեկտիվը չէր աշխատում մոտ մեկ տարի: Մարդիկ չվճարված արձակուրդում էին, տեխնիկան էլ վատ վիճակում էր: Առաջին բանը, որ մենք արեցինք, տեխնիկայի վերականգնումն էր», - ընդգծեց Խուդոլիյը՝ հավելելով, որ «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերությունում ներկայում աշխատում է 1070 մարդ:
Վերջինս հատկապես կարևորեց ավստրալական Xstrata ընկերությունից ձեռք բերած եզակի Ալբիոն տեխնոլոգիան, որն ապահովում է ոսկու կորզման ամենաբարձր մակարդակը. «Մենք առաջին գործարանն ենք աշխարհում և դեռևս միակը, որն այս տեխնոլոգիայով է աշխատում»:
Խուդոլիյի խոսքով՝ նախորդ տարի ընկերությունն արտադրել է 3 տոննա 800 կգ ոսկի, մինչդեռ 2006-ին, երբ նոր էր սկսում գործունեությունը, կարողացել է 136 կգ արտադրել: Ընկերությունը նախատեսում է ոսկու արտադրության քանակը հասցնել 5.5 տոննայի:
Ինչ վերաբերում է Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին, ապա Խուդոլիյը նշեց, որ այս պահին կոմբինատն արտադրում է պղնձի և մոլիբդենի 3.5 մլն տոննա խտանյութ, մինչդեռ մոտակա տարիներին նախատեսվում է խտանյութի քանակը հասցնել 4 տոննայի, իսկ կոմբինատում աշխատում է 1015 մարդ:
Ամփոփելով Խուդոլիյը նշեց, որ «ԳեոՊրոՄայնինգը» անցնող տարիների ընթացքում 504 մլն դոլար է ծախսել՝ հանդիսանալով ամենախոշոր մասնավոր ներդրող ռուսական ընկերությունը Հայաստանում: նույն ժամանակահատվածում ընկերության՝ ՀՀ բյուջե վճարած հարկերը կազմել են 177 մլն դոլար, իսկ սոցիալական ներդրումներին ուղղվել է 8 լն դոլար:

Компания «GeoProMining» за прошедшие 10 лет осуществила в Армении инвестиции на 504 млн. долларов
Диверсифицированная международная горнодобывающая компания «GeoProMining» (GPM) отметила на днях 10-летие своего присутствия в Армении, которое совпало с профессиональным праздником – Днем шахтера и металлурга.
Президент GPM Роман Худолий в беседе с журналистами представил итоги деятельности компании в Армении за прошедшие 10 лет.
«Десять лет назад мы приобрели два актива – компанию GeoProMining Gold и Агаракский медно-молибденовый комбинат. Когда мы впервые пришли сюда, коллектив не работал уже год, люди находились в неоплачиваемом отпуске, а техника в плохом состоянии.
Первое, что мы сделали, это восстановили технику», - подчеркнул Худолий, добавив, что в настоящее время в компании «GeoProMining Gold» работают 1070 человек.
Роман Худолий подчеркнул важность приобретения новой технологии «Альбион» у австралийской компании Xstrata, которая обеспечивает извлечение золота самого высокого качества. «Мы – первый и пока единственный завод в мире, который работает по этой технологии».
По его словам, в прошлом году компания произвела 3 тонны 800 кг золота, в то время как в 2006 году, когда только начинала деятельность, смогла произвести лишь 136 т. Компания предусматривает довести производство золота до 5.5 тонн.
Что касается Агаракского медно-молибденового комбината, то Худолий отметил, что сейчас комбинат произвел 3.5 тонны медного и молибденового концентрата, при этом в ближайшие годы предусматривается довести добычу концентрата до 4 тонн, на комбинате работают 1015 человек.
Обобщая, Роман Худолий отметил, что за прошедшие годы «GeoProMining» потратила 504 млн. долларов, являясь самой крупной российской компанией – частным инвестором в Армении. Уплаченные компанией за аналогичный период в госбюджет Армении налоги составили 177 млн. долларов, а на социальные инвестиции были направлены 8 млн. долларов.