Արա Բաբլոյան. Ադրբեջանն իր բնակչությանն օգտագործում է որպես կենդանի վահան
Ռուսաստանի Դաշնությունում պաշտոնական այցով գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին հուլիսի 17-ին ընդունել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը:
Կողմերն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին։
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ հուլիսի 4-ին ադրբեջանական կողմը ձեռնարկել է հերթական սադրանքը՝ սեփական բնակչությանն օգտագործելով որպես կենդանի վահան։
« 2016 թվականի ապրիլյան ագրեսիայից հետո առաջին անգամ Ադրբեջանի ռազմական ուժերը կիրառեցին համազարկային կրակի համակարգեր: Ադրբեջանը, կրակակետերը տեղակայելով բնակավայրերի մերձակայքում, իր բնակչությանն օգտագործեց որպես կենդանի վահան: Այդպիսի սադրանքներից, ինչպես նաեւ դրանցով պայմանավորված բազմաթիվ մարդկային կորուստներից կարելի էր խուսափել, եթե Ադրբեջանը հավատարիմ մնար Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի 2016 թվականի գագաթնաժողովներում ընդունված պայմանավորվածություններին», - նշել է Ա. Բաբլոյանը։

Ара Баблоян: Азербайджан использует собственное население в качестве живого щита
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян, находящийся в России с официальным визитом, встретился с председателем Государственной Думы РФ Вячеславом Володиным.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, В.Володин поздравил А.Баблояна с избранием председателем Национального Собрания Армении по итогам парламентских выборов в апреле 2017 года.
Коснувшись в ходе встречи карабахского конфликта, спикер парламента Армении отметил: «4 июля с.г. азербайджанская сторона предприняла очередную провокацию. После апрельской агрессии 2016 года впервые ВС Азербайджана применили РСЗО. Азербайджан, разместив огневые точки вблизи населенных пунктов, использовал собственное население в качестве живого щита.
Подобных провокаций, а также обусловленных ими многочисленных человеческих потерь можно было избежать, если бы Азербайджан оставался приверженным договоренностям, принятым на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге», - отметил А.Баблоян.