2020 թ. մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն կկազմի 4700 ԱՄՆ դոլար. Ֆինանսների նախարար
Եթե 2016 թվականին մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն եղել է 3500 ԱՄՆ դոլար, ապա 2020 թվականին այդ թիվը կլինի շուրջ 4700 ԱՄՆ դոլար:
«Դա, իհարկե, այն պայմաններում, եթե փոխարժեքի փոփոխություններ տեղի չունենան, որովհետև մակրոտնտեսական կանխատեսումների մեջ սովորաբար այն երկրները, որոնք ունեն լողացող փոխարժեքի ռեժիմ, կանխատեսումները լինում են հաշվարկային», - ասաց Վարդան Արամյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ում տնտեսական աճ ապահովելու համար պետք է խթանել արտահանումը, հիմնական շեշտադրումները կատարվել ներդրումներին, իսկ այդ ներդրումները պետք է հիմնականում ուղղված լինեն ոչ թե բնակարանային շինարարությանը, այլ` ենթակառուցվածներին և նոր ձեռնարկությունների ստեղծմանը:
«Այն ծրագիրը, որ դրել ենք տնտեսական զարգացման վերաբերյալ, դա հասանելի է մեզ, եթե, իհարկե, հաջողվի իրականացնել այն միկրոոլորտի բարեփոխումները, որոնք ուրվագծված են կառավարության ծրագրում», - ասաց նախարարը։
Ինչ վերաբերում է ծախսերին, Վ. Արամյանը նշեց, որ 2016 թվականին ծախսերի սեկվեստր չի եղել, հակառակը՝ ծախսերը գերակատարվել են:

В 2020 году ВВП на душу населения составит 4700 долларов США – министр финансов
Если в 2016 году ВВП на душу населения в Армении составил 3500 долларов США, то в 2020 году этот показатель достигнет около 4700 долларов США.
«Это, конечно, возможно при условии, если не будет изменений курса валюты, поскольку в макроэкономических показателях тех стран, которые имеют плавающий валютный курс, прогнозы бывают расчетными», - сказал Вардан Арамян.
По его словам, для обеспечения экономического роста в Армении нужно стимулировать экспорт, ставить основные акценты на инвестициях, а инвестиции в основном должны быть направлены не на жилищное строительство, а создание новых предприятий.
«Поставленная нами программа экономического развития будет доступна, если удастся осуществить реформы той микросферы, которые обозначены в программе правительства», - сказал министр.
Что касается расходов, то В.Арамян отметил, что в 2016 году секвестрования расходов не проводилось, наоборот, расходы были перевыполнены.