Վահան Մարտիրոսյանն առաջարկել է մշակել ավտոկայարանների զարգացման ծրագիր
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը այցելել է Աբովյանի և Հրազդանի ավտոկայարաններ, տղեկացնում է նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Աբովյան քաղաքի ավտոկայարանի մեծ սպասասրահի տարածքը չի օգտագործվում։ Ավտոկայարանի շենքը հին է, խորհրդային տարիներին կառուցված, բայց լավ պահպանված է։
Տնօրենը նշել է որ ավտոկայարանը հիմնականում որպես կայանատեղի է ծառայում Երևան գնացող ու վերադարձող ավտոբուսների համար։ Երբեմն մոտակա շենքերից են ուղևորներ լինում, բայց հիմնական մասը քաղաքային կանգառներում է սպասում, որովհետև ավտոկայարանը բնակելի թաղամասերից հեռու է։ Միջմարզային և ներմարզային տրանսպորտն էլ, ըստ ուղղությունների, քաղաքի ծայրամասերից է մեկնում։
Ավտոկայարանի տարածքը նպատակային օգտագործելու նպատակով նախարարն առաջարկել է մշակել ավտոկայարանի զարգացման ծրագիր և հանձնարարեց միջոցներ ձեռնարկել՝ բոլոր երթուղիները ավտոկայարանում կենտրոնացնելու համար։
Հրազդանի նախկին ավտոկայարանի տարածքը վաղուց իր նպատակին չի ծառայում։ Շենքի մի մասը վարձակալությամբ է տրված, մյուս մասը՝ վերականգնման ու վերանորոգման կարիք ունի։
Նախկինում տրանսպորտային ցանցն այնպես էր նախատեսված, որ քաղաքային տրանսպորտի երթուղիները ավտոկայարանի մոտով էին անցնում։ Հիմա միջմարզային և ներմարզային տրանսպորտը կայանում է ավելի խիտ բնակեցված թաղամասին մոտ տարածքում, բնակիչներին առավել հարմար վայրում։
Այստեղ ևս նախարարը հանձնարարել է դիտարկել ավտոկայարանի հետագա գործունեության հնարավորությունները։
Նախարար Վահան Մարտիրոսյանն այցելել է նաև Ծաղկաձոր, որտեղ քաղաքապետ Արթուր Հարությունյանի հետ քննարկվել են երթուղային ցանցին և ճանապարհների բարելավմանն առնչվող մի շարք հարցեր։

Ваан Мартиросян предложил разработать программу развития автовокзалов
Министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян посетил автовокзалы Абовяна и Раздана.
Как сообщает пресс-служба министерства, большая площадь зоны ожидания автовокзала в городе Абовяне не используется на полную мощность, а само здание, построенное в советские годы, хорошо сохранилось.
Директор отметил, что автовокзал в основном служит парком для отъезжающих в Ереван и возвращающихся из столицы автобусов.
По словам директора, основная часть пассажиров ожидает транспорт на городских остановках, поскольку автовокзал находится далеко от жилых районов.
Для целевого использования территории автовокзала министр предложил разработать программу развития автовокзала и поручил предпринять меры по централизации всех маршрутов в данном автовокзале.
Что же касается автовокзала Раздана, в сообщении указывается, что его территория давно не служит своей цели: часть здания сдана в аренду, другая – нуждается в проведении ремонтных и восстановительных работ.
В прошлом транспортная сеть была организована таким образом, что маршруты городского транспорта проходили рядом с вокзалом, сейчас же межобластной и внутриобластной транспорт останавливается в более населенных жилых районах, в более удобных для жителей местах.
Министр В.Мартиросян поручил рассмотреть возможности автовокзала для последующей деятельности.
Министр посетил также Цахкадзор, где с мэром города Артуром Арутюняном обсудил ряд вопросов касательно улучшения маршрутной сети и дорог.