Առողջապահության նախկին փոխնախարարը կդառնա «սուպերտնօրեն». «Ժողովուրդ»
Օպտիմալացման գործընթացը հիմա էլ հասել է հոգեբուժարաններին: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը պատրաստվում է առաջիկայում Երևանի 3՝ «Ավան», «Նորք» և «Նուբարաշենի» հոգեբուժարանները միացնել իրար: Այս քայլին ԱՆ-ն գնում է գումարներ խնայելու նպատակով:
«Ժողովուրդ»-ը տեղեկացել է՝ օպտիմալացման արդյունքում տարեկան կտնտեսվի շուրջ 300 մլն դրամ: Մինչ առողջապահության նախարարությունից հավաստիացնում են, որ միացման արդյունքում կբարելավի հոգեբուժական ծառայությունը, կտնտեսվեն ֆինանսական միջոցները, «Նորք» հոգեբուժական կլինիկայի փոխտնօրեն Վաղինակ Հովհաննիսյանը հակառակն է պնդում:
Նա «Ժողովուրդ»-ի հետ զրուցյում հայտարարել է, որ հոգեբուժարանների օպտիմալացման հետևանքով, բնականաբար, առաջին տուժողը հիվանդն է լինելու: Թեև նրա համոզմամբ, կրճատումներն անխուսափելի կլինեն: Ի դեպ հոգեբուժարանների միացման արդյունքում, հավանաբար, ֆինանսական մուտքերն ու ելքերը կտնօրինվեն «Նուբարաշեն» հոգեբուժարանի ղեկավարության կողմից:
Այսինքն ՝ «Նուբարաշենի» հոգեբուժարանի տնօրենը՝ առողջապահության նախկին փոխնախարար Գագիկ Միրիջանյանը, կդառնա «սուպերտնօրեն»:

«Жоховурд»: Оптимизация добралась до психиатрических клиник
Процесс оптимизации  добрался уже до психиатрических больниц. Министерство здравоохранения Армении собирается в ближайшее время объединить три психиатрические больницы Еревана – «Аван», «Норк» и «Нубарашен». Минздрав идет на этот шаг, чтобы сэкономить финансовые средства, пишет газета «Жоховурд».
По сведениям издания, в результате оптимизации будет сэкономлено 300 млн. в год. В то время как в министерстве здравоохранения уверяют, что в результате объединения будет улучшена психиатрическая служба и сэкономлены финансовые средства, заместитель директора психиатрической клиники «Норк» Вахинак Ованнисян утверждает обратное.
В беседе с корреспондентом газеты «Жоховурд» он заявил, что в результате оптимизации психиатрических больниц в первую очередь, естественно, пострадают больные. По его мнению, сокращения будут неизбежными. Кстати, в результате объединения, скорее всего, контроль за финансовыми поступлениями и тратами перейдет к руководству психиатрической клиники «Нубарашен».
То есть, «супердиректором» станет директор психиатрической клиники «Нубарашен», бывший заместитель министра здравоохранения Гагик Мириджанян.