ՀՀ արտաքին պարտքը բյուջեից երկու անգամ մեծ է. ՀՆԱ-ի 50 տոկոսն է կազմում. Վարդան Արամյան
ՀՀ արտաքին պարտքը բյուջեից երկու անգամ մեծ է. ՀՆԱ-ի 50 տոկոսն է կազմում։ Այս թվից, ըստ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանի, անհանգստանալ պետք չէ, դրա համար պարտքի ներգրավման նոր քաղաքականություն են որդեգրել՝ ավելացնել ներքին պարտքը։
«Պարտքի ճգնաժամը ներքից պարտքից չի լինում», - խոսելով կառավարության պարտքային պարտավորությունների մասին՝ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը։
Նրա խոսքով՝ ներքին պարտքը գործիք է, որը ա) օգնում է, որպեսզի դու հարկաբյուջետային քաղաքականությունը սահուն իրականացնես, բ) օգնում է, որպեսզի դու կարողանաս անհրաժեշտ ժամանակահատվածում նաև բուֆերներ ձևավորես։
«Ներքին պարտքի գումարները գնում է քո ռեզիդենտներին, երբ դու պարտքի սպասարկումներ ես կատարում, դա չի հոսում քո երկրի տնտեսությունից դուրս։ Դա նշանակում է, որ գումարներն ամեն դեպքում վերաբաշխվում են քո տնտեսության մեջ, օգնում են ներքին տնտեսությունում ավելացված արժեքի ստեղծմանը և այլն», - նշեց նախարարը։
Ըստ Արամյանի, ներքին պարտքի դեպքում, երբ սպասարկում կամ թողարկում է կատարվում, այդ միջոցները չեն շրջանառվում արտարժույթի շուկայի միջոցով։
Նախարարի պնդմամբ՝ եկամուտների թերակատարման պարագայում ներքին պարտքի հաշվին փակվել է դեֆիցիտը՝թողարկելով 170 մլրդ դրամի ներքին պարտք։
«Արդյունքում կարողացել ենք հասնել նաև նրան, որ տոկոսադրույքներն են էականորեն նվազել: Օրինակ, կարճաժամկետ պարտքի տոկոսադրույքները շուրջ 5 տոկոսային կետով ընկել են, ընդհանուր պարտքի միջին տոկոսը 2016-ի ընթացքում 2015-ի համեմատ շուրջ 3.2 տոկոսային կետով նվազել է», - եզրափակեց խոսքը ֆինանսների նախարարը։

Внешний долг Армении вдвое больше бюджета и составляет 50 процентов ВВП – Вардан Арамян
Внешний долг Армении вдвое больше бюджета и составляет 50 процентов ВВП. Эта цифра, по словам министра финансов Вардана Арамяна, не должна вызывать беспокойство, поскольку применяется новая политика привлечения долга – увеличение государственных внутренних заимствований.
Министр финансов Вардан Арамян, касаясь долговых обязательств правительства Армении, отметил, что внутренний долг – это инструмент, который помогает в осуществлении мягкой налогово-бюджетной политики, а также формированию в необходимое время буферов.
«Суммы внутреннего долга идут к твоим резидентам, при обслуживании долговых обязательств эти средства не уходят за пределы экономики твоей страны. Это значит, что денежные суммы во всех случаях перераспределяются в твоей экономике, способствуя созданию налога на добавленную стоимость во внутренней экономике и т.д.», - сказал министр.
По словам В.Арамяна, в условиях внутреннего долга, когда выполняется обслуживание или размещение, финансовые средства не оборачиваются на валютном рынке.
По утверждению министра, при недовыполнении бюджетных планов по доходам за счет внутреннего долга был покрыт дефицит путем размещения внутреннего долга на 170 млрд. драмов.
«В результате мы смогли достичь также того, что процентные ставки существенно снизились. К примеру, процентные ставки по краткосрочным кредитам снизились на примерно 5 процентных пунктов, средний процент общего долга в течение 2016 года по сравнению с 2015 годом уменьшился примерно на 3.2 процентных пункта», - резюмировал министр финансов.