Կարեն Միրզոյանն Անջեյ Կասպշիկի հետ հանդիպմանն ընդգծել է սահմանին հետաքննության մեխանիզմի ներդրման անհրաժեշտությունը
18/07/2017 19:13
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը հանդիպման ընթացքում քննարկել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից Արցախի ՊԲ և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում իրականացվող դիտարկումներին վերաբերող մի շարք հարցեր։ Տեղեկացնում են Արցախի արտգործնախարարության լրատվական ծառայությունից:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել հուլիսի 18-ին` Ստեփանակերտում:
Անդրադարձ է կատարվել նաև վերջին շրջանում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի ինտենսիվ խախտումներին։
Այս համատեքստում Կարեն Միրզոյանն ընդգծել է շփման գծում կայունության ապահովման ուղղությամբ գործուն քայլերի ձեռնարկման, մասնավորապես, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման և շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման վերաբերյալ 2016 թ․ մայիսի 16-ին Վիեննայում և 2016 թ. հունիսի 20-ին Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անհապաղ իրագործման անհրաժեշտությունը։

Глава МИД Арцаха принял Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ
18 июля министр иностранных дел Республики Арцах Карен Мирзоян принял Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ посла Анджея Каспшика.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, касающихся мониторингов, проводимых офисом Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана. Были также затронуты участившиеся в последнее время случаи нарушения режима прекращения огня со стороны азербайджанских вооруженных сил.
В этом контексте Карен Мирзоян подчеркнул необходимость осуществления действенных шагов по обеспечению стабильности на линии соприкосновения, в частности, незамедлительной реализации достигнутых 16 мая 2016г. в Вене и 20 июня 2016г. в Санкт-Петербурге договоренностей по расширению офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ и внедрению механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения.