Արցախ այցելած օտարերկրյա զբոսաշրջիկների քանակն առաջին կիսամյակում աճել է 46 տոկոսով
2017 թվականի առաջին կիսամյակի տվյալներով՝ ԱՀ զբոսաշրջության բնագավառը աճ է գրանցել բոլոր ուղղություններով, հայտնում են Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմի զբոսաշրջության վարչությունից։
ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ 2017 թվականի հունվար–հունիս ամիսներին Արցախում գրանցվել է օտարերկրյա զբոսաշրջիկների քանակի 46 տոկոս աճ՝ 2016 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, իսկ 2015 թվականի համեմատ աճը կազմել է 26%:
Այցելությունների քանակն ավելացել է նաև հիմնական զբոսաշրջավայրերում. օրինակ՝ Տիգրանակերտի պետական արգելոց է այցելել ավելի քան 5000 զբոսաշրջիկ, ինչը 62 տոկոսով ավելին է 2015 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Հաշվարկային գնահատականներով՝ զբոսաշրջությունից ստացված եկամուտները կազմել են 1.7 միլիարդ ՀՀ դրամ (աճը կազմել է 35 տոկոս՝ 2015թ. համեմատ):
Հարկ է ընդգծել, որ վերոհիշյալ ժամանակահատվածում զբոսաշրջության բնագավառի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի համար, բացի պետական բյուջեի միջոցներից, հաջողվել է ներգրավել նաև 25 միլիոն ՀՀ դրամ ներդրումներ միջազգային դոնորների կողմից:

Сфера туризма НКР зарегистрировала 46% рост
Согласно данным за первый квартал 2017 года, в сфере туризма в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике)зарегистрирован рост по всем направлениям.  Как сообщает пресс-служба управления по туризму министерства экономики Арцаха, по данным МИД республики за январь-июнь 2017 года число иностранных туристов выросло на 46%, по сравнению с аналогичным периодом 2016 года. А по сравнению с аналогичным периодом 2015 года, рост составил 26%.  Число туристов увеличилось также и по основным туристическим направлениям: Государственный заповедник Тигранакерт посетили свыше 5000 туристов, что на 62% больше, чем за аналогичный период 2015 года.
Отмечается, что полученные от туризма доходы составили примерно 1,7 млрд. драмов, рост составил 35%.  Для реализации программ, направленных на развитие туризма в Арцахе, кроме средств из государственного бюджета, удалось привлечь также 25 млн. драмов со стороны международных доноров.