Թուրքիան անելիք չունի արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում. Շարմազանովի պատասխանը՝ Չավուշօղլուին
Մի պետություն, որը բացահայտ աջակցել ու աջակցում է Ադրբեջանի ահաբեկչական քաղաքականությանն, անելիք չունի արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն՝ անդրադառնալով Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի՝ հայկական ուժերն Արցախից դուրս բերելուն առնչվող հայտարարությանը:
«Արցախյան զինուժը եղել և մնալու է Արցախում միշտ մի պարզ պատճառով. այն պիտի պաշտպանի իր սուրբ ու ազատ հայրենիքի անդորրը», - նշեց նա։
Էդուարդ Շարմազանովը զավեշտալի որակեց այն, երբ օկուպանտը խոսում է խնդրի խաղաղ կարգավորումից:
«Դուք անհեթեթ կոչեր անելու փոխարեն ազատեք Կիպրոսը ձեր օկուպացիոն ներկայությունից», - նշեց Է. Շարմազանովը։

Турции нечего делать в вопросе урегулирования карабахского конфликта – ответ Шармазанова Чавушоглу
Государству, которое открыто поддерживало и поддерживает террористическую политику Азербайджана, нечего делать в вопросе урегулирования карабахского конфликта, заявил в беседе с журналистами вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов, касаясь заявления министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу о выводе армянских сил из Арцаха.
«Арцахские вооруженные силы были и будут в Арцахе по одной простой причине: они должны защищать спокойствие своей священной и свободной родины», - отметил он.
По словам Эдуарда Шармазанова, забавно, когда о мирном урегулировании конфликта говорит оккупант.
«Вместо нелепых призывов, вы лучше освободите Кипр от своего оккупационного присутствия», - отметил Эдуард Шармазанов.