«ՍՏԱՆԴԱՐՏ» միջազգային տրիենալեի գլխավոր համադրողը հյուրընկալվել է Հայաստանի նախագահականում (Լուսանկարներ)
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է միջազգային ճանաչված համադրող, Վենետիկի 56-րդ բիենալեում հայկական տաղավարի և մեր երկրում առաջին անգամ անցկացվող ժամանակակից արվեստի «ՍՏԱՆԴԱՐՏ» միջազգային տրիենալեի գլխավոր համադրող Ադելինա Կյուբերյան ֆոն Ֆյուրշթենբերգին, ով հայ մշակույթը միջազգային հանրությանն ըստ արժանվույն ներկայացնելու համար Հանրապետության Նախագահի կողմից դեռևս 2015 թ. պարգևատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալով:
Նա նաև մի շարք մրցանակների, այդ թվում՝ Վենետիկի 56-րդ բիենալեում հայկական տաղավարի ազգային լավագույն մասնակցության համար «Ոսկե առյուծ» գլխավոր մրցանակի դափնեկիր է:
Նախագահի լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Վենետիկի 56-րդ բիենալեում հայկական տաղավարի հանձնակատար, «ՍՏԱՆԴԱՐՏ» միջազգային տրիենալեի նախագահ Վարդան Կարապետյանը:
Ըստ աղբյուրի, Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Ադելինա Կյուբերյան ֆոն Ֆյուրշթենբերգին Վենետիկի բիենալեում հայկական տաղավարը աշխարհին լավագույնս ներկայացնելու գործում ունեցած մեծ ներդրման համար և կարևորել Հայաստանում առաջին միջազգային տրիենալեի կազմակերպումն ու Ադելինա Կյուբերյան ֆոն Ֆյուրշթենբերգի մասնակցությունն այդ նախաձեռնությանը:
Տիկին Կյուբերյան ֆոն Ֆյուրշթենբերգը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ մեծ սիրով «Ոսկե առյուծ» մրցանակը բերել է Հայաստան՝ ցանկանալով այն թողնել հայրենիքում:
Հանդիպման մասնակիցները հիշել են բիենալեում գլխավոր մրցանակը ստանալու կապակցությամբ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքերը, որ այդ մրցանակը պետք է հետաքրքիր ձևով կապվի Հայաստանի հետ: Նրանք ընդգծել են, որ հետևելով Նախագահի հորդորին, Հայաստանում նախաձեռնեցին ժամանակակից արվեստի «ՍՏԱՆԴԱՐՏ» տրիենալեի կազմակերպումը, որը ևս այդ կապի յուրօրինակ արտահայտությունն է՝ ի լրումն այսուհետ Հանրապետության Նախագահի նստավայրում ցուցադրվելիք «Ոսկե առյուծ» մրցանակի:

Президент Армении принял главного куратора международного триеннале современного искусства «СТАНДАРТ»
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял известного международного куратора, главного куратора армянского павильона на 56-й Венецианской биеннале современного искусства и проводимого впервые в Армении международного триеннале современного искусства «СТАНДАРТ» Аделину Куберян фон Фюрстенберг.
Аделина Куберян фон Фюрстенберг еще в 2015 году была награждена главой государства медалью «За заслуги перед Отечеством» II степени за большой вклад в достойное представление армянской культуры международному сообществу.
Она является также лауреатом «Золотого льва» – главной награды 56-й Венецианской биеннале современного искусства, на котором армянский павильон был признан лучшим национальным павильоном.
Как сообщает пресс-служба президента, на встрече присутствовал также ответственный за павильон Армении на 56-й Венецианской биеннале современного искусства, президент международного триеннале современного искусства «СТАНДАРТ» Вардан Карапетян.
Президент выразил признательность Аделине Куберян фон Фюрстенберг за большой вклад в дело достойного представления миру павильона Армении на Венецианской биеннале и отметил важность организации в Армении первого международного триеннале и участия Аделины Куберян фон Фюрстенберг в этой инициативе.
Аделина Куберян фон Фюрстенберг поблагодарила президента Армении за теплый прием и отметила, что с большой любовью привезла в Армению награду «Золотой лев», желая оставить ее на родине.
Собеседники вспомнили слова президента Армении по случаю получения на Венецианской биеннале главного приза о том, что эта награда должна быть связана интересным образом с Арменией. Они подчеркнули, что последовали этому совету и иницировали в Армении организацию первого международного триеннале современного искусства «СТАНДАРТ», который также является своеобразным выражением этой связи в дополнение к награде «Золотой лев».