«Իսկանդեր»-ի հրթիռներ խոցելու հնարավորություն չունի ոչ միայն Ադրբեջանն, այլև` առաջատար երկրները. ՊԲ հրամանատար
«Իսկանդեր»-ի հրթիռներ խոցելու հնարավորություն չունի ոչ միայն Ադրբեջանն, այլև` առաջատար երկրները, Հանարյին հեռուստաընկերության «Օրակարգից դուրս» հաղորդմանն այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար, պաշտպանության բանակի հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանն` անդրադառնալով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի վերջին հայտարարություններին:
«Իսկանդերի հրթիռի արձակման ժամանակ հետագծի բարձրությունը մինչև 100 կմ է, անկման անկյունը, կարելի է ասել, 90 աստիճանի մոտ։ Դեռևս այդպիսի հրթիռները խոցելու հնարավորություն ոչ թե Ադրբեջանը, այլ առաջատար երկրները չունեն»,- ասել է Լ. Մնացականյանն` ընդգծելով, այս միջոցն անտեսելու միտումը կամ միամտություն է, կամ գործից անտեղյակություն կամ սեփական հասարակությանը հանգստացնելու փորձ:
Անդրադառնալով Զ. Հասանովի մեկ այլ հայտարարությանը, թե ապրիլին կիրառվել է ադրբեջանական բանակի միայն 15-20 տոկոսը, ՊԲ հրամանատարը նշեց.
«Ադրբեջանի զինված ուժերի 15-20 տոկոսը իրենից ներկայացնում է տանկեր և հետևակի մարտական մեքենաներ, մինչև 250-300 հատ հրետանի և ականանետ՝ մինչև 45-500 հատ: Համազարկային ռեակտիվ համակարգեր՝ արդի և խոշոր տրամաչափի մինչև 60 հատ,
հակատանկային միջոցներ մինչև 600-700 հատ և անձնականզմ՝ մինչև 20000 և ինքը դրա մասին հպարտությամբ ասում է: Այդքանն իրենք կիրառել են ապրիլյան գործողությունների ժամանակ և ունեցել ընդամենը մի վաշտի մարտական խնդրի համահունչ հաջողություն»:
Պատասխանելով հարցին` ի՞նչ կլինի, եթե հայկական կողմը կիրառի բանակի 15-20 տոկոսն, Արցախի պաշտպանության նախարարն
ասել է.
«Եթե մենք կիրառենք մեր բանակի 15-20 տոկոսը, միանշանակ արդյունքը կլինի մի քանի անգամ գերազանցող՝ ինչ-որ ունեցել ենք. կընդլայնվի, կխորանա անվտանգության գոտին և 15- 20 տոկոս կիրառելու դեպքում մենք կունենանք մեկ այլ իրականություն։ Կարծում եմ, այդ 15-20 տոկոս կիրառելուց հետո մոտ մի հինգ, տասը տարի, միգուցե, նաև ավելին, հակառակորդը չի ձգտի վերսկսել ինչ-որ մի մարտական գործողություն»:

Левон Мнацаканян: Возможности сбивать ракеты ОТРК «Искандер» нет не только у Азербайджана, но и у ведущих стран
30/07/2017 02:37
Возможности сбивать ракеты ОТРК «Искандер» нет не только у Азербайджана, но и у ведущих стран, заявил министр обороны Республики Арцах, командующий Армией обороны, генерал-лейтенант Левон Мнацаканян в эфире телепередачи «Оракаргиц дурс» («Вне повестки») Общественного телевидения Армении, касаясь последних заявлений министра обороны Азербайджана Закира Гасанова.
«Максимальная высота траектории ракеты комплекса «Искандер» – более 100 км, угол падения на завершающем отрезке близок к 90°. Пока что возможности сбивать такие ракеты нет не только у Азербайджана, но и у ведущих стран», - сказал Левон Мнацаканян. Он подчеркнув, что тенденция игнорировать это вооружение или наивность, или незнание, или попытка успокоить собственное население.
Касаясь другого заявления Гасанова о том, что в апреле Азербайджан задействовал «только 15-20 процентов армии», Левон Мнацаканян отметил:
«15-20% ВС Азербайджана представляет собой следующее: танки и БМП, до 250-300 единиц, артиллерия и минометы – до 45-500 единиц. РСЗО – современные и крупнокалиберные – до 60 единиц, противотанковые средства – до 600-700 единиц, личный состав – до 20000. И он говорит об этом с гордостью. То есть они использовали все это во время апрельских боевых действий и добились успеха, сопоставимого успеху при выполнении боевой задачи всего одной ротой».
На вопрос, что будет, если армянская сторона задействует 15-20% своей армии, Левон Мнацаканян заявил:
«Если мы задействуем 15-20% нашей армии, результат, однозначно, в несколько раз превзойдет зарегистрированный нами ранее – расширится и углубится зона безопасности. В случае применения 15-20% у нас будет иная реальность: считаю, в течение около 5-10 лет, а может и больше, противник не будет стремиться к возобновлению каких-либо боевых действий».