Հայաստանը և Իրանը ոչ թե միջազգային անվտանգության սպառողներ են, այլ` այդ անվտանգության կերտողներ. Սերժ Սարգսյան
01/08/2017 13:09
Հայաստանն ու Իրանը գտնվում են երկրագնդի առավել անկայուն և անհանգիստ տարածաշրջանների հարևանությամբ. որոշ երկրներում մոլեգնում են ահաբեկիչների վայրագությունները, այդ պետությունների ամբողջական հատվածներ գտնվում են այնպիսի ծայրահեղական կառույցների վերահսկողության տակ, ինչպիսին է տխրահռչակ «Իսլամական պետությունը», այս մասին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝  իրանական առաջատար «Շարղ» օրաթերթին տված հարցազրույցում:
Հայաստանի նախագահը նկատել է, որ այդ երկրներից ահաբեկչության շոշափուկները տարածվում են դեպի տարածաշրջանի այլ երկրներ ու հիշեցրել վերջերս Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանում տեղի ունեցած ահաբեկչության դեպքը:
«Այս պայմաններում կարևոր է համատեղել միջազգային հանրության ջանքերը տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության ամրապնդման գործում՝ կարևորագույն դերակատարություն ստանձնելով ծայրահեղականության դեմ մղվող պայքարում: Ըստ էության՝ մեր երկու երկրները ոչ թե միջազգային անվտանգության սպառողներ են, այլ այդ անվտանգության կերտողներ, որոնց գործակցությունը միտված է միմիայն կայուն և խաղաղ տարածաշրջանային համակեցության ապահովմանը: Հայաստանը և Իրանը, ըստ իս, ունեն մի կարևոր ընդհանրություն. միջազգային ասպարեզում մեր իրականացրած քաղաքականությունը հիմնված է արդարության հասնելու տեսլականի վրա, ինչը չափազանց կարևոր է առկա բազմաթիվ խնդիրների խաղաղ և հիմնավոր լուծման առումով», -իրանական թերթին տված հարցազրույցում ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նկատենք, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն օգոստոսի 5-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Թեհրան՝ մասնակցելու Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորընտիր նախագահի երդման արարողությանը:

Серж Саргсян: Армения и Иран являются не потребителями международной безопасности, а обеспечивают эту безопасность
01/08/2017 15:12
Армения и Иран находятся по соседству с самыми нестабильными и неспокойными регионами планеты, где в некоторых странах продолжают свирепствовать террористы и их территории полностью или частично находятся под контролем таких радикальных организаций, как печально известная группировка «Исламское государство». Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью ведущей иранской газете «Шарх».
Президент Армении отметил, что из этих стран щупальца терроризма проникают в другие государства региона, и напомнил о произошедшем недавно нападении террористов на парламент Исламской Республики Иран.
«В этих условиях важно объединить усилия международного сообщества для обеспечения безопасности и мира в регионе – взяв на себя важнейшую роль в ведущейся против радикализма борьбе. По сути, две наши страны являются не потребителями международной безопасности, а обеспечивают эту безопасность и наше взаимодействие нацелено на обеспечение стабильного и мирного регионального сосуществования. Армения и Иран, на мой взгляд, имеют одну важную общность – наша политика на международной арене основана на концепции достижения справедливости, что чрезвычайно важно в контексте мирного и полноценного решения многочисленных проблем», -  заявил Серж Саргсян в интервью иранской газете.
Отметим, что президент Армении Серж Саргсян 5 августа отбудет с рабочим визитом в Тегеран для участия в церемонии инаугурации переизбранного президента Ирана Хасана Рухани.