Մի շարք փոփոխություններ են կատարվել «Եվրատեսիլ»-ի կանոնակարգում
Եվրոպայի հեռարձակողների միությունը (EBC) մի շարք փոփոխություններ Է կատարել «Եվրատեսիլ»-ի կանոնակարգում այն սկանդալների պատճառով, որոնք տեղի ունեցան 2017 թվականին Ուկրաինայում մրցույթի նախապատրաստման ու անցկացման ընթացքում: Այդ մասին հաղորդվում է կազմակերպության կայքում, փոխանցում է Lenta.ru-ն
«Եվրատեսիլ-2017-ը Կիևում նշանավորվեց մի քանի անցանկալի միջադեպերով, որոնցից շատերը կարող Էին հանգեցնել այն բանին, որ միջոցառումը տեղափոխվեր կազմակերպիչ երկրի՝ Ուկրաինայի տարածքից: Ամենատհաճ պահերից մեկը կապված էր երկիր Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Յուլյա Սամոյլովայի մուտքի արգելման հետ: Այդ աղմկահարույց գործից և միջոցառառումն անտեսելու Ռուսաստանի որոշումից հետո EBC-ն 2018 թվականից պահանջելու է երկրներից, որ պատվիրակություններում չլինեն այնպիսի անձինք, ում արգելված է ժամանել ընդունող պետության տարածք», - նշվում է Եվրոպայի հեռարձակողների միության հաղորդագրության մեջ:
Կանոնակարգի ևս մեկ փոփոխություն կապված է մրցույթի նախապատրաստման ժամանակային շրջանակների ավելի խիստ պահպանման հետ: Խախտումների դեպքում EBC-ն իրավունք կունենա խզել պարտավորագիրը և «Եվրատեսիլ»-ի անցկացման իրավունքը փոխանցել այլ երկրի:

Организаторы «Евровидения» изменили регламент конкурса
Европейский вещательный союз (ЕВС) внес ряд изменений в регламент «Евровидения» из-за серии скандалов, случившихся во время подготовки и проведения конкурса на Украине в 2017 году. Об этом сообщается на сайте организации, передает Lenta.ru.
«"Евровидение-2017" в Киеве столкнулось с рядом нежелательных инцидентов, многие из которых едва не привели к переносу мероприятия за пределы страны-организатора — Украины. Самый неприятный момент был связан с запретом на въезд в страну представителю России Юлии Самойловой. После этого громкого дела и последовавшего решения России проигнорировать мероприятие, ЕВС с 2018 года будет требовать от стран, чтобы в делегациях не было тех, кому запрещено въезжать на территорию принимающего государства», — отмечается в сообщении Европейского вещательного союза.
Еще одно изменение в регламенте связано с более строгим соблюдением временных рамок при подготовке к конкурсу. В случае нарушений ЕВС будет иметь право разорвать контракт и передать право на проведение «Евровидения» другой стране.