Փոխնախարարը պարզաբանում է` ինչու ստեղծվեց «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ն
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանն այսօր, անդրադառնալով «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ի ստեղծմանն, ասաց, որ եռամսյա ժամկետում համապատասխան աշխատանքներ կիրականցվեն, որոնք ուղղված են լինելու գործադիր մարմնի ձևավորվմանը, գրանցմանը:
«Ավելի ուշ կներկայացվի նաև զարգացման ծրագիրը: Փուլային առումով կիրականացվեն տարածքի հետ կապված աշխատանքները և հետագայում արդեն, երբ գոտին ամբողջությամբ ձևավորված կլինի, կիրականացվի համապատասխան արտոնության տրամադրում»,-կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա ՝ նշելով, որ սա պետք է տարածքային զարգացման կոնտեսքտում դիրտակել, հատկապես, Սյունիքի մարզում:
Փոխնախարաի խոսքով՝  Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացումից հետո արևմտյան երկրները հետաքրքրված են այնտեղ ներդրումներ իրականացնելու հարցով:
«Այս կոնտեքստում Հայաստանը փորձում է դրական միջավայր ստեղծել, որպեսզի ընկերությունները, տեղակայվելով այստեղ, աշխատեն Իրանի հետ: Որպեսզի ներդրողները ազատ տնտեսական գոտում աշխատեն, այն պետք է ունենա սահմանազատված տարածք, մաքսային ռեժիմի ապահովման համար անհրաժեշտ պայմանենր: Այս որոշմամբ ստեղծվեց «Մեղրի տնտեսական գոտի» ՓԲԸ»,- ասաց նա:
Նշենք, որ կառավարության այսօրվա նիստում որոշում կայացվեց ստեղծել «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» փակ բաժնետիրական ընկերությունը:
Այսպիսով` նախատեսվում է ընկերության կանոնադրական կապիտալի չափը սահմանել 50,000 դրամ, որը բաժանված է 10 հատ հասարակ (սովորական) բաժնետոմսի` յուրաքանչյուրը 5,000 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով: Ընկերության բոլոր բաժնետոմսերը պատկանում են Հայաստանի Հանրապետությանը:
Ընկերության պետական սեփականություն հանդիսացող բոլոր 100 տոկոս բաժնետոմսերի փաթեթի կառավարման լիազորությունը կվերապահվի  Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախա­րարությանը:
Այսպիսով` եռամսյա ժամկետում նախատեսվում է հաստատել ընկերության կանոնադրությունը, ձևավորել ընկերության գործադիր մարմինը, ապահովել ընկերության պետական գրանցումը և օրենքով սահմանված՝ ընկերության հիմնադրի մյուս լիազորությունների իրականացումը:

Правительство утвердило проект решения о создании ЗАО «Свободная экономическая зона Мегри»
Правительство Армении сегодня в ходе заседания утвердило проект решения о создании ЗАО «Свободная экономическая зона Мегри», представленного министерством экономического развития и инвестиций.
Заместитель министра экономического развития и инвестиций Гарегин Мелконян, касаясь создания ЗАО «Свободная экономическая зона Мегри», отметил, что в трехмесячный срок будут реализованы соответствующие работы, направленные на формирование и регистрацию исполнительного органа.
По словам замминистра, после снятия санкций в отношении Ирана западные страны заинтересованы в вопросе осуществления здесь инвестиций.
«В данном контексте Армения пытается создать благоприятную среду, чтобы компании, разместившись здесь, смогли работать с Ираном. Чтобы инвесторы работали в свободной экономической зоне, она должна иметь разграниченную территорию, необходимые условия для обеспечения таможенного режима», - сказал он.
Тем самым, предусматривается установить уставной капитал компании в размере 50,000 драм, который разделен на 10 простых (обыкновенных) акций – каждая номинальной стоимостью 5,000 драмов РА. Акции компании принадлежат Республике Армения.
Создание СЭЗ будет проходить поэтапно. На первом этапе предусмотрено обустроить территорию, прилегающую к КПП Мегри, обеспечив основные производственные и складские территории, что позволит беспрепятственному движению к иранскому рынку.