Ցրտահարությունից, սելավներից տուժած համայնքներին ու հողօգտագործողներին պետական աջակցության հնարավոր տարբերակներ են մշակվում
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանն անդրադարձավ տարերային աղետների հետևանքների վերացմանն ու պետական աջակցությանը:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ հանրապետության տարածքում տեղացած կարկուտի հետևանքների ուսումնասիրության և հնարավոր լուծումների վերաբերյալ տրվել էր հանձնարարական:
«Մեր կողմից իրականացվել են համալիր ուսումնասիրություններ ու վեր են հանվել ոչ միայն կարկտահարությունից, այլ նաև տարվա ընթացքում տեղի ունեցած ցրտահարությունից, սելավներից, տուժած համայնքներին ու հողօգտագործողներին պետական աջակցության հնարավոր տարբերակներ»,- ասաց Կարեն Կարապետյանը:
Նա ՀՀ գյուղատնտեսության, տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարներին, ջրային պետական կոմիտեի նախագահին ու բոլոր մարզպետներին հանձնարարեց մեկամսյա ժամկետում ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ հողի հարկը, ոռոգման ջրի ձևավորված հասույթը, պետական աջակցության ծրագրի շրջանակներում տրամադրված սերմերի դիմաց վճարման ենթակա գումարները, նշված տարերային աղետներից 80-100 տոկոս տուժած համայնքներին ու հողօգտագործողներին, ըստ ներկայացված հայտերի, զիջելու նպատակով:

Разрабатываются варианты предоставления государственного содействия пострадавшим от стихийных бедствий общинам
Премьер-министр Армении Карена Карапетяна сегодня на заседании правительства обратился к вопросу оказания государственной помощи пострадавшим в результате стихийных бедствий фермерским хозяйствам.
В частности, премьер К.Карапетян отметил, что были даны поручения относительно исследования и представления возможных решений по устранению последствий выпавшего ранее в республике града.
«Проведены комплексные исследования и предложены возможные варианты по предоставлению государственной помощи фермерам, чьи хозяйства в течение года пострадали не только от града, но и вследствие заморозков и паводков», - сказал Карен Карапетян.
Глава правительства поручил министрам сельского хозяйства, территориального управления и развития, председателю Государственного комитета водного хозяйства и всем губернаторам в месячный срок предпринять необходимые меры с тем, чтобы уступить фермерам из общин, пострадавших на 80-100% от стихийных бедствий, средства, собранные в качестве налога на землю, оросительную воду и др.