Ինչո՞ւ ոչ, ես լիահույս եմ և լավատես. փոխնախարարը՝ 3,2 տոկոս տնտեսական աճը գերազանցելու մասին
Արդյունաբերական արտադրանքի մասով երկնիշ աճ է գրանցվել, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով այս տարվա առաջին կիսամյակի տնտեսական ցուցանիշներին՝ ասաց  ՀՀ տնտեսական զարգացման ու ներդրումների նախարարի տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը։
«Ցանկացած չափի աճ ունենալու պարագայում մենք կարող ենք ավելիին ձգտել: Պետք է ձգտել, քանի որ տնտեսական, առևտրային, ներդրումային ու այլ բնույթի հարցերում էական դրական, շարունակական դինամիկա ունենալու համար ներկա պատկերը կարող է հիմք տալ ավելին ունենալու», - ասաց նա:
Փոխնախարարը նշեց, որ առաջին վեց ամսվա արդյունքները դրական են և տնտեսական ակտիվության աճ կա:
«Երբ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը ՀՆԱ-ի աճը ամփոփի, այս ժամանակահատվածի համար դրական ցուցանիշեր կունենանք, սակայն դա չի նշանակում, որ պետք է բավարարվել: Բոլոր ծրագրերը, միջազգային հարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչի ակտիվացումը, ներդրումային ծրագրերը, համապատասխան գործիքների կատարելագործումներն ուղղված են ցուցանիշները պահպանելուն և ավելացնելուն», - ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է բյուջեով նախատեսված 2017 թվականի համար 3,2 տոկոս տնտեսական աճը գերազանցելուն, փոխնախարարը արձագանքեց. «Ինչո՞ւ ոչ: Տարվա համեմատաբար ակտիվ շրջանը առջևում է, բոլորս էլ գիտենք, որ տնտեսական ակտիվ շրջանը  համարվում է երկրորդ կեսը: Ես լիահույս եմ և լավատես եմ»։

Я полон надежд и оптимизма – замминистра о превышении 3,2% экономического роста
В Армении зарегистрирован двузначный рост промышленной продукции, заявил сегодня после заседания правительства журналистам заместитель министра экономического развития и инвестиций Гарегин Мелконян, касаясь экономических показателей за первое полугодие 2017 года.
«В условиях любого роста мы можем стремиться к большему. Нужно стремиться, поскольку для достижения существенной положительной, продолжительной динамики в экономических, инвестиционных, торговых и других вопросах нынешняя картина может стать основой для большего», - сказал он.
Замминистра отметил, что результаты за первое полугодие – положительные и отмечается рост экономической активности.
«Когда Национальная статистическая служба обобщит показатели по росту ВВП, мы будем иметь положительные показатели за данный период, однако это не значит, что мы должны удовлетвориться этим. Все программы, активизация экономической составляющей в международных отношениях, инвестиционные программы, усовершенствование соответствующих инструментов направлены на сохранение и увеличение показателей», - заявил он.
Что касается превышения предусмотренного в бюджете на 2017 год 3,2% экономического роста, замминистра отметил: «Почему бы нет? Сравнительной активный период года впереди, мы все знаем, что экономически активным периодом считается второе полугодие. Я полон надежд и оптимизма».