Կարեն Կարապետյանը ծանոթացել է «Zangi» ընկերության ծրագրերին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այցելել է ՏՏ ոլորտի «Zangi» ընկերություն: Կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է ընկերության գործունեությանը, ձեռքբերումներին, ընթացիկ և հեռանկարային ծրագրերին, տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Նշվել է, որ «Zangi»-ն նոր սերնդի կոմունիկացիոն համակարգ է, որը թույլ է տալիս կատարել անվճար զանգեր, տեսազանգեր և փոխանակել հաղորդագրություններ: «Zangi»-ն հնարավորոյթյուն է տալիս իրականացնել 720p թույլատվությամբ live-տեսազանգեր:
«Zangi»-ի տնօրեն Վահրամ Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ հավելվածն ունի 1,5 միլիոն բաժանորդ և օրական դրա միջոցով կապ են հաստատում տասնյակ-հազարավոր մարդիկ: 2016թ.-ից ընկերությունը մտել է զարգացման նոր փուլ, մասնավորապես, աjն ձեռք է բերել 20+ Business-To-Business (B2B) գործընկերներ աշխարհի 12 երկրից։ Այժմ «Zangi»-ն մասնակցում է երկրների մասշտաբով հեռահաղորդակցման ենթակառուցվածքների ստեղծման վրա։
Հայկական հավելվածն առաջարկում է ցածր արագությամբ ինտերնետ կապով աշխատելու հնարավորություն: Տեղեկացվել է նաև, որ «Zangi»-ի կողմից արհեստական բանականության հիման վրա մշակված «Antiblocking» տեխնոլոգիան թույլ է տալիս գործել մեսենջերների աշխատանքը սահմանափակող երկրներում։
Հայկական հավելվածն այս տարի ներկայացվել է Բարսելոնայում անցկացված Mobile World Congress-ում և այժմ պատրաստվում է մասնակցել Դուբայում և Լոնդոնում կայանալիք GITEX ու Capacity Europe հեռահաղորդակցության ոլորտի ամենախոշոր ցուցահանդեսներին։
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է ՏՏ ոլորտի, մասնավորապես, հայաստանյան ընկերությունների հետևողական զարգացումը՝ ընդգծելով, որ այս բնագավառը շարունակելու է գտնվել կառավարության ուշադրության կենտրոնում: Վարչապետն ավելացրել է, որ գործադիրը պատրաստ է քննարկել մասնավոր հատվածի կողմից ոլորտի առաջընթացին միտված առաջարկություններն ու ծրագրերը՝ դրանք կյանքի կոչելու նպատակով:

Карен Карапетян ознакомился с программами компании «Zangi»
Премьер-министр Армении Карен Карапетян посетил компанию IT-сферы «Zangi». Глава правительства ознакомился с деятельностью компании, достижениями, текущими и перспективными программами, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Было отмечено, что компания «Zangi» – коммуникационная система нового поколения, позволяющая совершать бесплатные звонки, видеозвонки и обмениваться сообщениями. «Zangi» позволяет делать видеозвонки в HD-режиме, с разрешением 720p.
Директор компании «Zangi» Ваграм Мартиросян сообщил, что у приложения уже 1,5 млн. абонентов и ежедневно им пользуются десятки тысяч людей.
С 2016 года компания вступила в новую этап развития, в частности, начала работу в формате 20+ Business-To-Business (B2B) с 12 партнерами по всему миру. На данный момент «Zangi» участвует в масштабе стран в разработке телекоммуникационной инфраструктуры.
Армянское приложение дает возможность работать с низкой скоростью подключения к Интернету. А разработанная компанией технология «Antiblocking» позволяет работать и в тех странах, где работа мессенджеров ограничивается.
Приложение «Zangi» в этом году было представлено на выставке «Mobile World Congress» в Барселоне и сейчас уже готовится к участию в самых крупных выставках в сфере коммуникаций в Дубае и Лондоне – GITEX и Capacity Europe.
Глава правительства отметил важность IT-сферы, в частности, последовательного развития армянских компаний, подчеркнув, что эта сфера продолжит оставаться в центре внимания правительства. Премьер добавил также, что правительство готово обсудить предложения и программы частного сектора, направленные на развитие и прогресс IT-сферы, с целью их реализации.