Սա ուղղված է խաղաղություն կառուցելուն. Կոնգրեսական Վալադոն կարևորել է Արցախում ականազերծման աշխատանքների շարունակականությունը
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետական անդամ Դեյվիդ Վալադոն կարևորել է Արցախի Հանրապետությունում ականազերծման աշխատանքների շարունակականությունը:
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբից տեղեկացնում են, որ այս մասին Վալադոն ասել է հանձնախմբի ներկայացուցիչների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ:
«Կարևորում եմ ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի հետ գործընկերությունն այս կարևորագույն նախաձեռնության շուրջ, որն ուղղված է կյանքեր փրկելուն, խաղաղություն կառուցելուն»,- ասել է կոնգրեսականը։
Նա ընդգծել, է, որ ականազերծումը տնտեսական հնարավորություններ է ստեղծում գյուղատնտեսությամբ զբաղվող ընտանիքների համար, ովքեր այժմ կարող են ականների հետ կապված սպառնալիքներից վախեր չունենալ։
«Այս գործունեությունը երկարաժամկետ առումով պայմաններ է ստեղծում Արցախի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունների համար»,- ավելացրել է Վալադոնը։
Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչ Սևակ Թաթեոսյանը շնորհակալություն է հայտնել կոնգրեսականին այս կարևոր հարցում աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Նշենք, որ Կոնգրեսական Վալադաոն Ներկայացուցիչների պալատում ակտիվորեն ջանքեր է գործադրել, որպեսզի 2018 թվականին արտաքին օգնության օրինագծում առաջնահերթություն տրվի HALO Trust-ին տրամադրվող աջակցության ապահովմանը։
HALO Trust-ը ոչ կառավարական կազմակերպություն է, որը, 2006 թվականից ի վեր, հազարավոր պայթուցիկ սարքեր է ոչնչացրել, ինչի շնորհիվ բազմաթիվ կյանքեր են փրկվել: Այդ աշխատանքը նպաստել է տարածաշրջանային կայունությանը և տևական ու ժողովրդավարական խաղաղության հեռանկարին:

Это направлено на спасение жизней и установление мира – конгрессмен Валадо о важности продолжения работ по разминированию в Арцахе
05/08/2017 12:32
Член Палаты представителей США, республиканец Дэйвид Валадо считает важным продолжение работ по разминированию в Арцахе. Как сообщили в Комитете Ай Дата США, об этом Валадо заявил в ходе встречи с членами комитета.
«Считаю важным сотрудничество с Комитетом Ай Дата США вокруг этой чрезвычайно важной инициативы, которая направлена на спасение жизней, установление мира», - сказал конгрессмен.
Он подчеркнул, что разминирование создает возможность заниматься сельскохозяйственным трудом для семей, которые сейчас могут не бояться опасности мин.
«В долгосрочной перспективе эта деятельность создает условия для мирного диалога между Арменией и Азербайджаном», - добавил он.
Представитель Комитета Ай Дата Севак Тадевосян поблагодарил конгрессмена за содействие в этом важном вопросе.
Отметим, что конгрессмен Валадо приложил активные усилия в Палате представителей для обеспечения в законопроекте о международной помощи со стороны США финансирования организации HALO Trust на 2018 фискальный год.
HALO Trust – неправительственная организация, которая с 2006 года по всему миру обезвредила тысячи противопехотных, противотанковых мин и других снарядов, благодаря чему были спасены многочисленные жизни. Эта деятельность способствовала обеспечению региональной стабильности и перспективы длительного мира.