Հայ հասարակությունը հույսեր է կապում Կարեն Կարապետյանի կառավարության հետ
Հայաստանում մինչև տարվա վերջ սպասվում է 2,5-3,4% տնտեսական աճ, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Ժողովրդի ձայն» հասարակական ակումբի փորձագետ Արման Ղուկասյանը։
«Այդ թվերը կանխատեսում են բոլոր հեղինակավոր փորձագետները: Մենք կարծում ենք, որ նման ակնկալիքներ չէին կարող լինել առանց ՀՀ կառավարության՝ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում աշխատանքի»,- նշեց նա։
Բանախոսի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը վերջին 6 ամիսների ընթացքում կարողացել է գրանցել մի շարք հաջողություններ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում։
«Հայաստանի արտահանումը վերջին 6 ամիսների ընթացքում կազմել է 21%, մասնավորապես, պատրաստի ապրանքների, ինչը նշանակում է, որ երկրում նոր աշխատատեղեր են ստեղծվում: Շրջանառությունը 2017 առաջին կիսամյակում կազմել է 12,8%, ինչը բավականին խոստումնալից թիվ է կազմում»,- ընդգծեց Ա. Ղուկասյանը։
Նա շեշտեց, որ կառավարության այսպիսի աշխատանքի արդյունքում Հայաստանը կարող է 2018 թ.-ին ունենալ բնակչության աճ և արտագաղթի նվազում։
Ակումբի մեկ այլ փորձագետ Ծովինար Կոստանյանն էլ ներկայացրեց երևանաբնակների շրջանում վերջերս անցկացված սոցհարցման արդյունքները, որոնք վկայում են, որ հարցվածների 72%-ը չի պատրաստվում բնակություն հաստատել արտերկրում, 19%-ը դժվարացել է պատասխանել այդ հարցին, իսկ 9% -ը հստակ պատասխանել է, որ պատրաստ է հեռանալ Հայաստանից:
«Հաջորդ հարցմմանը՝ արդյոք մոտ ժամանակներս ակնկալու՞մ են Հայաստանում բարեփոխումներ սոցիալ-տնտեսական ոլորտում, 79%-ը դրական պատասխան է տվել, 15%-ը դժվարացել է հարցին պատասխանել, 6%-ն էլ ասել է, որ որևէ բարեփոխում չի ակնկալում»,-նշեց Ծ. Կոստանյանը։
«Որպեսզի պարզենք, թե հարցմանը մասնակցող ՀՀ քաղաքացիները ի՞նչ գործընթացների հետ են կապում հնարավոր բարեփոխումների իրականացումը, այդ հարցը ևս ներառեցինք հարցաշարի մեջ: Արդյունքում պարզվեց, որ հարցվողների գերակշիռ մասը՝ 62%-ը հույսեր է կապում Կարեն Կարապետյանի կառավարության և 78%-ը՝ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հետ: Իսկ ահա հարցվողների 26%-ն այդ բարեփոխումների իրականացումը տեսնում է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների խորացման մեջ»,- ընդգծեց Ծովինար Կոստանյանը։

Армянское общество связывает надежды с правительством Карена Карапетяна – эксперт
В Армении до конца года ожидается 2,5-3,4% экономический рост, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами эксперт общественного клуба «Глас народа» Арман Гукасян.
«Такие цифры прогнозируют все авторитетные эксперты. Мы считаем, что подобные ожидания не могли быть без проводимой правительством работы в рамках ЕАЭС», - отметил он.
По словам эксперта, правительство Армении в течение последних 6 месяцев смогло зафиксировать ряд успехов в рамках Евразийского экономического союза.
«За последние 6 месяцев экспорт составил 21%, в частности речь идет о готовой продукции, что значит – в стране создаются новые рабочие места. Оборот в первом полугодии 2017 года составил 12,8%, что также является довольно многообещающим показателем», - подчеркнул А.Гукасян.
Он отметил, что в результате деятельности правительства Армения может зафиксировать в 2018 году прирост населения и снижение уровня миграции.
Другой эксперт клуба Цовинар Костанян представила результаты проведенного среди жителей Еревана соцопроса, которые свидетельствуют, что 72% респондентов не собирается переехать на постоянное место жительство за границу, 19% затруднились ответить на этот вопрос, а 9% четко ответили, что собираются уехать из Армении.
«На вопрос, ожидаете ли в ближайшее время реформ в социально-экономической сфере,  79% респондентов ответили положительно, 15% – затруднились ответить, а 6% заявили, что каких-либо реформ не ожидают», - отметила Ц.Костанян.
«Чтобы выяснить, с какими процессами участвующие в опросе граждане Армении связывают возможную реализацию реформ, этот вопрос был также включен в вопросник.
В результате выяснилось, что преимущественная часть респондентов – 62% связывают надежды с правительством Карена Карапетяна и 78% – с членством Армении в ЕАЭС.
А 26% опрошенных связывают реализацию этих реформ с углублением отношений Армения – ЕС», - подчеркнула Цовинар Костанян.