Մատաղիսում՝ հանգստյան գոտի, Մարտակերտում՝ չրերի գործարան. Արայիկ Հարությունյանը այցելել է Մարտակերտի շրջան
09/08/2017 11:00
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը օգոստոսի 8-ին աշխատանքային այցով եղել է Մարտակերտի շրջանում՝ խորհրդակցություն հրավիրելով այգեգործության թեմայով և ծանոթանալով նորաբաց չրերի գործարանի ու հանգստյան գոտու պայմաններին:
Կառավարության ղեկավարը, նախ, Մարտակերտ քաղաքում, շրջանի պատասխանատուների և մի շարք համայնքների ղեկավարների մասնակցությամբ, աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել: Ա. Հարությունյանը նշել է, որ, հաշվի առնելով շրջանի բնակլիմայական բարենպաստ պայմանները, կառավարությունը խրախուսելու է բոլոր այն անհատներին, ովքեր կհիմնեն նռան այգիներ և դրանց ոռոգումը պարտադիր կիրականացնեն կաթիլային եղանակով:
«Այգեգործությամբ զբաղվող և, հատկապես, նռան նոր այգիներ հիմնող բոլոր անհատները կառավարության կողմից կստանան աջակցություն՝ կաթիլային ոռոգման համակարգ տեղադրելու համար: Մարտակերտի շրջանում նռան այգիների հիմնման մեծ ծրագիր ենք նախատեսում, և առկա ջրային պաշարները թույլ են տալիս միայն այս տարի տնկել մինչև 500 հա այգի: Հաջորդ տարվանից, ոռոգման ջրի խնդիրը լուծելու համար, պետական և բարեգործական միջոցներով ավելացնելու ենք արտեզյան ջրհորների քանակը»,- ասել է վարչապետը և հավելել, որ հաշվի առնելով աշխարհում առկա նռան մեծ պահանջարկը՝ կառավարությունն առաջիկայում աջակցելու է նաև վերամշակող գործարանների ստեղծմանը: Ա. Հարությունյանը խորհրդակցությունից հետո այցելել է Մարտակերտ քաղաքում գտնվող «Մարտակերտի բարիքներ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության չրերի նորաբաց գործարան, որտեղ ծանոթացել է արդի տեխնոլոգիաներով զինված արտադրամասերի աշխատանքներին, արտադրվող տեսականուն և առաջիկա ծրագրերին:
Պետական աջակցությամբ կառուցված գործարանում շուրջ 30 նոր աշխատատեղ է բացվել՝ ամսական 120 հազար դրամ միջին աշխատավարձով: Այնուհետև Ա. Հարությունյանը ուղևորվել է շրջանի Մատաղիս համայնք, որտեղ ներկա է գտնվել Մատաղիսի ջրամբարի հարևանությամբ՝ ռուսաստանաբնակ գործարարի կողմից կառուցված հանգստյան գոտու բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Վարչապետը ծանոթացել է արդի պահանջներին համապատասխան կառուցված քոթեջների, ռեստորանի և մոտորանավակների ու ջրային ժամանցի այլ ծառայությունների պայմաններին: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է նշված ներդրումային ծրագրերի իրականացումը հատկապես Մարտակերտի շրջանում՝ ինչպես տնտեսական զարգացման, այնպես էլ ապրիլյան պատերազմից հետո սկսված վերազարթոնքի առումով: «Խորհրդանշական եմ համարում այս երկու նախագծերի իրականացումը: Թե՛ Մարտակերտը և թե՛ Մատաղիսը ընդամենը մեկուկես տարի առաջ գտնվում էին հակառակորդի ինտենսիվ հրետակոծության տակ: Բայց այսօր, ի լուր աշխարհի, հայտարարում ենք, որ Մատաղիսում կարող է լավագույն հանգստյան գոտին լինել, իսկ Մարտակերտում՝ ժամանակակից գործարան»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:

В Матагисе открыта зона отдыха, в Мартакерте – новый завод по производству сухофруктов. Араик Арутюнян посетил Мартакертский район
09/08/2017 12:45
Премьер-министр Республики Арцах Араик Арутюнян 8 августа с рабочим визитом побывал в Мартакертском районе, передает пресс-служба правительства республики.
Араик Арутюнян провел совещание на тему садоводства, а также ознакомился с условиями зоны отдыха и нового завода по производству сухофруктов.
В рабочем совещании в городе Мартакерт, которое созвал глава правительства, приняли участие ответственные лица района и главы ряда общин. А.Арутюнян отметил, что учитывая природно-климатические условия, правительство поощрит всех лиц, которые возведут гранатовые сады с капельной системой орошения.
«В Мартакертском районе предусматривается большая программа разведения гранатовых садов, а имеющиеся водные ресурсы позволяют посадить всего лишь 500 га садов. Со следующего года с целью решения проблемы воды, за счет государственных и благотворительных средств, мы увеличим количество артезианских вод», - сказал премьер.
По его словам, учитывая большой спрос на гранат в мире, правительство предусматривает оказание содействия созданию перерабатывающих предприятий.
Затем Араик Арутюнян посетил новый завод по производству сухофруктов в Мартакерте. Здесь он ознакомился с работами в производственных цехах, оборудованных современными технологиями, а также с предстоящими планами. В созданном при содействии государства заводе открылось порядка 30 новых рабочих мест, со средней заработной платой в 120 тыс. драмов.
В общине Матагис  премьер присутствовал на торжественной церемонии открытия зоны отдыха. А.Арутюнян придал важное значение осуществлению указанных инвестиционных программ в особенности в Мартакертском районе – как в плане экономического развития, так и восстановления после Апрельской войны.