Արմեն Ավակ Ավակյան. Չինաստանից զանգել էին, ասում էին 500 տոննա օրգանիկ ծիրան ուղարկի, այնինչ ՀՀ-ն 320 տոննա  է արտադրում. «Առավոտ»
10/08/2017 10:23
Արմեն Ավակ Ավակյան. Չինաստանից զանգել էին, ասում էին 500 տոննա օրգանիկ ծիրան ուղարկի, այնինչ ՀՀ-ն 320 տոննա է արտադրում. «Առավոտ»
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը Գյումրիում ասել է, որ երբեմն այնպիսի մեծ ծավալի պատվերներ են ունենում, որ չեն կարողանում արտադրել։
«Չունենք մենք արտադրող, որ այդ ծավալները կարողանա հասցնել այս պահին, դրա համար մենք առանց կանգառ աշխատում ենք ծավալների, հնարավորությունների մեծացման ուղղությամբ», - «Առավոտ»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Արմեն Ավակ Ավակյանը:
«Չինաստանից զանգել էին, ասում էին 500 տոննա օրգանիկ ծիրան ուղարկի, Հայաստանի Հանրապետությունը 320 տոննա  է արտադրում, ամբողջ մթերքը օրգանիկ այդքան է։ Այսինքն` դա անտրամաբանական է, Չինաստան առաջին պարտիան լինում է պիլոտային, ասում են ուղարկի, ստուգում են շուկան, տեսնում  են կա՞, երկրորդ պատվերը կարող է լինել 5000 տոննա»,-նշել է Ավակյանը։
Ըստ նրա, հայկական արտադրանքը որակի խնդիր չունի, արտերկրում շատ հարգված է, հատկապես այն գնորդների կողմից, որոնք ճանաչում են մեր ապրանքը։

«Аравот»: Звонили из Китая, хотели 500 тонн органических абрикосов, а в Армении производится всего 320 тонн – Армен Авак Авакян
Исполнительный директор Фонда развития Армении Армен Авак Авакян заявил в Гюмри, что иногда у них бывают такие крупные заказы, которые они не могут удовлетворить, пишет газета «Аравот».
«У нас нет таких производителей, которые могли бы поставить такие объемы в нужный момент, поэтому мы беспрерывно работаем в направлении увеличения объемов, возможностей», - цитирует издание слова Армена Авака Авакяна.
«Звонили из Китая, говорили, вышли 500 тонн органических абрикосов, а в Республике Армения производится всего 320 тонн и вся продукция органическая. То есть, это – нелогично. Первая партия в Китай бывает пилотной: они говорят, отправляй, проверяют рынок, смотрят, есть или нет, а второй заказ уже может быть на 500 тонн», - отметил Авакян.
По его словам, у армянской продукции проблем с качеством нет, и за границей она очень ценится, особенно теми покупателями, которые знают армянский товар.